fot. twitter.com

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN wydali pierwsze orzeczenia od uchwały zakazu działalności wydanej przez trzy izby SN

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej wydali dziś pierwsze orzeczenia od czasu uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, które zakazały im działalności. Stosowanie tej uchwały wstrzymał Trybunał Konstytucyjny, co spotkało z krytyką opozycji. Na jutro planowany jest okrągły stół Polskiej Akademii Nauk, na który wybierają się przedstawiciele środowisk sędziowskich i opozycji.

W Sądzie Najwyższym w czwartek odbyły się cztery rozprawy Izby Dyscyplinarnej – mówi rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski.

– Dwie sprawy kasacyjne adwokatów, dwie sprawy dyscyplinarne prokuratorów – informuje Piotr Falkowski.

Nie ma podstaw do wstrzymania postępowań – podkreśla sędzia Izby Dyscyplinarnej Ryszard Witkowski, który odniósł się do działań swoich kolegów z pozostałych izb Sądu Najwyższego.

– Stało się coś bardzo dziwnego – rzecznik SN ocenia pana prezydenta, mówi, które orzeczenia obowiązują, że nie ma TK – mówi sędzia Ryszard Witkowski.

Według rzecznika SN Michała Laskowskiego, zawieszenie uchwały trzech izb przez TK – po wniosku marszałek Sejmu i prezydenta – jest sprzeczne z prawem europejskim.

SN wystosował do Trybunału Konstytucyjnego krytyczne stanowisko odnośnie wniosku marszałek Elżbiety Witek.

– Zdanie SN jest takie, że w tej sprawie nie ma sporu kompetencyjnego. Skoro go nie ma, to nie bardzo jest podstawa do tego, żeby toczyło się w tej sprawie postępowanie – wyjaśnia sędzia Michał Laskowski.  

Jak przypomina radca prawny mec. Lech Obara, trzy izby SN odrzuciły istnienie Izby Dyscyplinarnej, uznając jej wyroki za nieważne. To budzi wątpliwości.

– Jak np. w sprawie sędziego Juszczyszyna, który został zawieszony w czynnościach przez prezesa sądu rejonowego i odwieszono to zawieszenie. Teraz, jakby uznać, że zostało dotknięte nieważnością, czyli pan sędzia jest chyba dalej zawieszony – wskazuje mec. Lech Obara.

W środę prezydent o reformie sądownictwa rozmawiał z przedstawicielami wszystkich sił parlamentarnych. Andrzej Duda przekazał bardzo ważny sygnał. Nikt nie ma prawa podważać uprawnień prezydenta do powoływania sędziów, które wynikają z konstytucji oraz orzecznictwa, także Sądu Najwyższego.

– Nie jest uprawniona jakakolwiek ingerencja w zakres prerogatywy prezydenta RP, jaką jest powołanie sędziów. Nie może być tak, że jest tryb kwestionowany czy powoływany tryb związany z kwestionowaniem statusu sędziego przez instytucję wyłączenia sędziego – zaznacza wiceszef kancelarii prezydenta RP Paweł Mucha.

– Ja przyniosłem prezydentowi prezent – gotowy projekt ustawy, którą senatorowie opozycyjni przyjęli jako swój, który jest procedowany w Senacie – mówił na antenie RMF FM Borys Budka.

Weta ustaw, które mają uporządkować sądownictwo, domaga się też Lewica – podkreśla poseł Tomasz Trela.

– Zawnioskowaliśmy do pana prezydenta, żeby zawetował tę ustawę kagańcową. Złożyliśmy też wniosek, aby pan prezydent do momentu zakończenia tego kryzysu nie powoływał nowych sędziów – informuje poseł Lewicy Tomasz Trela.

Kancelaria Prezydenta zapewnia, że Andrzej Duda podejmie decyzję uwzględniając stanowiska przedstawicieli sił politycznych. Tymczasem na jutro planowany jest okrągły stół Polskiej Akademii Nauk ws. reformy sądownictwa. Wezmą w nim udział eksperci i politycy.

Swoją obecność zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin, ale nieoficjalnie – mówi Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera.

– Nie ma jeszcze w tej chwili oficjalnej decyzji, czy rząd będzie, a jeśli tak, to przez kogo będzie reprezentowany – zaznacza Michał Dworczyk.

Debata jest szansą na zakończenie sporu – wskazuje politolog dr Tomasz Krawczyk.

– Byłoby dobrze, gdyby ta formuła zaowocowała jakimiś konkretnymi rozwiązaniami w przyszłości, bo myślę, że Polacy są już tym sporem zmęczeni i coraz więcej ludzi nie bardzo wie, o co w tym sporze chodzi – zauważa dr Tomasz Krawczyk.

Jak mówi radca prawny mec. Krzysztof Dąbrowski, podpisanie nowelizacji ustaw sądowych przez prezydenta będzie korzystne dla sądownictwa.

– Pozwoli sędziom bardziej skupić się na tym podstawowym zadaniu, jakim jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości – podkreśla mec. Krzysztof Dąbrowski.

Na podpisanie nowelizacji ustaw sądowych prezydent ma czas do połowy lutego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl