fot. PAP/Zbigniew Meissner

Rząd przyjął nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego w sprawie wydawania dzieci za granicę

Projekt doprecyzowuje przepisy dotyczące wykonywania orzeczeń w sprawach, jakie są prowadzone na podstawie konwencji haskiej. Chodzi o procedurę związaną z orzeczeniami sądowymi dotyczącymi odebrania osoby, która podlega władzy rodzicielskiej lub pozostaje pod opieką.

Minister w KPRM, Michał Wójcik, wskazał, że zmiany są odpowiedzią na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jeżeli Prokurator Generalny złożył nadzwyczajny środek odwoławczy, to dziecko musiało pozostać na terytorium Polski do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy. Natomiast TSUE chce, żeby nie prokurator,  ale sąd decydował o tym. Nie podoba się również jemu to, że decyduje prokurator, który nie podlega kontroli sądowej oraz to, że wniosek o wstrzymanie nieprawomocnych rozstrzygnięć nie był uzasadniony. Przygotowaliśmy projekt. Będziemy uzasadniali wnioski o wstrzymanie orzeczeń do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy, ale nie zgadzamy się z tym, aby w miejsce prokuratury wszedł sąd – powiedział Michał Wójcik.

W połowie lutego br. TSUE orzekł, że prawo Unii stoi na przeszkodzie temu, by organy krajowe mogły uzyskać – bez uzasadnienia – wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia zarządzającego powrót dziecka.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl