Prof. R. Szeremietiew: Stworzenie wspólnych sił wojskowych szybkiego reagowania godzi w suwerenność państw członkowskich UE

Stworzenie wspólnych sił wojskowych szybkiego reagowania godzi w suwerenność państw członkowskich Unii Europejskiej – ocenił prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej. Ekspert odniósł się do propozycji czternastu krajów Wspólnoty, w tym Niemiec i Francji, o stworzeniu wspólnej armii.

Według propozycji czternastu krajów Unii Europejskiej mająca liczyć 5 tysięcy żołnierzy unijna brygada miałaby interweniować na wczesnym etapie międzynarodowych kryzysów.

Do inicjatywy sceptycznie podchodzi prof. Romuald Szeremietiew. Były wiceszef MON zwrócił uwagę, że unijna armia stanowiłaby kolizję dla NATO, z taką różnicą, że Sojusz Północnoatlantycki nie ma wspólnych sił zbrojnych.

– Z jednej strony unijne struktury, a z drugiej struktury NATO, operowałyby na tym samym terenie i miałyby te same zadania, czyli chronienie terytoriów przed agresją. Próba budowania jednej armii rodzi pytanie, kto by nią dowodził? Jak rozumiem, byłyby to jakieś władze unijne, a więc jest to rzecz niedopuszczalna. To jeden z elementów godzących w suwerenność państw członkowskich – zaznaczył prof. Romuald Szeremietiew.

W 2007 r. Unia Europejska stworzyła system grup bojowych do reagowania na kryzysy, ale nigdy nie były one wykorzystane. Niewykluczone, że ten system może teraz być podstawą dla nowej inicjatywy w kierunku zwiększenia zdolności obronnej Wspólnoty.

Nowa propozycja była być omawiana dziś na posiedzeniu ministrów obrony UE w Brukseli. Polskę reprezentował szef MON Mariusz Błaszczak. Jeszcze przed spotkaniem podkreślił on, że UE i jej zdolności obronne powinny być spójne z NATO.

Nie chcemy dopuścić do tego, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO. To jest zasada, której przestrzegamy konsekwentnie – powiedział Mariusz Błaszczak.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl