Bruksela: UE i Kanada podpiszą umowę CETA

W Brukseli odbędzie się dziś szczyt Unia Europejska-Kanada, podczas którego zostanie podpisana zostanie umowa o wolnym handlu CETA.

Wcześniej wszystkie państwa Unii przyjęły w procedurze pisemnej decyzję, dającą zielone światło dla podpisania umowy. Zastrzeżenia do CETA zgłaszał belgijski region Walonia. Z  tego powodu odwołano planowany na czwartek szczyt UE – Kanada.

Na wniosek Belgii do umowy zostanie dołączona deklaracja, która w założeniu ma m.in. ochronić interesy rolników.

Przeciwko umowie handlowej protestuje wiele środowisk. Podpisanie umowy przez UE i Kanadę spowoduje, że cześć jej zapisów zacznie być stosowana tymczasowo. Umowa wymagać będzie jeszcze ratyfikacji przez parlamenty państw unijnych.

Senator Jan Maria Jackowski podkreślił, że rząd Beaty Szydło w tej sprawie zrobi wszystko, aby zabezpieczyć interes Polski i Polaków.

– Fakt, że za czasów poprzedniego rządu była ta umowa negocjowana przez gremia europejskie, natomiast teraz potrzebna jest moim zdaniem bardzo szeroka dyskusja i debata na ten temat. Przypomnę, że to nie jest jeszcze ostateczne wejście tej umowy w życie. Ona będzie jeszcze ratyfikowana przez parlamenty krajowe, przy czym kwalifikowaną większością 2/3 głosów w polskim parlamencie, czyli w Sejmie i Senacie. Natomiast nie zmienia to faktu, że ona już zaraz po podpisaniu wejdzie w życie – powiedział Jan Maria Jackowski.

Umowa CETA zniesie niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizuje handel usługami między UE a Kanadą.

RIRM

drukuj