fot. https://www.facebook.com/MorawieckiPL

Szefowie rządów państw nadbałtyckich UE biorą udział w telekonferencji ws. sytuacji na granicy z Białorusią

Z inicjatywy premiera RP Mateusza Morawieckiego trwa telekonferencja szefów rządów państw nadbałtyckich Unii Europejskiej. W rozmowie biorą udział premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Będą rozmawiać o sytuacji na granicy z Białorusią.

O zdalnym spotkaniu szefów rządów poinformował premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

– Z mojej inicjatywy i na moją prośbę trwa telekonferencja z udziałem szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii, która jest dodatkowo aktualnym niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a której tematem będzie sytuacja na zewnętrznych granicach naszych państw, stanowiących wschodni kraniec Unii Europejskiej. Wzrost nielegalnej migracji jest interpretowany przez władze polskie oraz krajów nadbałtyckich UE jako działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki – napisał premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1429006042084646912

Sytuacja na granicach staje się coraz trudniejsza. Zwłaszcza Litwa, która jest małym krajem, może potrzebować pomocy, by zabezpieczyć swoją granicę z Białorusią.

Przy granicy, także polskiej, od kilku miesięcy pojawiają się kolejni migranci. [czytaj więcej]

Kraje unijne nie chcą wpuszczać ich na terytorium Unii Europejskiej. Litwa przyjęła nowe przepisy, które umożliwiają kierowanie migrantów na Białoruś. Z kolei Łotwa wprowadziła na granicy stan wyjątkowy, także decydując się na odsyłanie przybyszów.

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego migranci są instrumentem politycznym reżimu Alaksandra Łukaszenki. Szef rządu wyraził współczucie dla uchodźców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, jednocześnie zaznaczył, że Polska będzie dbać o suwerenność swojego terytorium.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl