fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

W poniedziałek 339 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

339 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowała w poniedziałek Straż Graniczna – przekazała dzisiaj rzecznik Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska. „Zatrzymaliśmy piętnastu obywateli Iraku. Pozostałe próby zostały udaremnione” – powiedziała.

Ppor. Anna Michalska poinformowała, że funkcjonariusze SG pełniący służbę na odcinku granicy z Białorusią zatrzymali czterech cudzoziemców za pomocnictwo. To obywatele: Tadżykistanu, Gruzji, Syrii i Białorusi. Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, zapowiadał, że kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas wtorkowego posiedzenia. Dodawał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań.

„Będę rekomendował rządowi i mam nadzieję, że rząd przekaże taką rekomendację panu prezydentowi, przedłużenie o następne 60 dni stanu wyjątkowego w tym wąskim pasie bezpośrednio przy granicy, aby wszyscy czuli się bezpiecznie, byśmy mieli instrumentu prawne do efektywnych i skutecznych działań na granicy” – zapowiedział Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

PAP

drukuj