zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

Trwają sejmowe prace nad przepisami zaostrzającymi kary za nielegalne składowanie odpadów

Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także z odpadami niebezpiecznymi. Sejm pracuje nad nowymi przepisami, które umożliwią surowe karanie osób szkodzących środowisku. Może im grozić 10 milionów złotych grzywny i nawet 10 lat więzienia.

W ostatnich latach w wielu miejscach Polski odkrywane są miejsca, w których nielegalnie składowane są odpady.

– W samym Poznaniu w ubiegłym roku strażnicy ujawnili pond 800 nielegalnych wysypisk odpadów komunalnych – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.

W wielu takich miejscach pojawiają się toksyczne chemikalia. Wtedy koszt utylizacji sięgać może nawet kilku milionów złotych.

– Przestępcy sprowadzają śmieci również spoza granic Polski. To powinno być wysoko karane – tłumaczy Klaudia Strzelecka, radna Poznania.

W Sejmie trwają prace nad nowymi przepisami, które umożliwią surowsze karanie osób szkodzących środowisku. Może im grozić grzywna w wysokości od 10 tysięcy do 10 milionów złotych i nawet 10 lat więzienia.

– Trwają prace legislacyjne w parlamencie, żeby zakończyć haniebny proceder nielegalnego składowania odpadów – wyjaśnia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Pojawiają się głosy, że wyższe kary to jedno, ale potrzebny jest też większy nacisk na edukację o ekologii. Problemem do rozwiązania pozostaje też kwestia lokalizacji źródeł pochodzenia takich odpadów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl