fot. Autorstwa Krzysztof Dudzik (User:ToSter) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8283323

Na początku października w Pruszkowie odbędą się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc w tym roku odbędą się w dniach 2-3 października. Organizowane są przez powiat pruszkowski, miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.

W dniu Narodowego Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy, 2 października o godz. 14.00 pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie rozpoczną się główne uroczystości, w czasie których odprawiona będzie polowa Msza św. i  odczytany zostanie Apel Pamięci.

W niedzielę, 3 października o godz. 19.00, w żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbędzie się koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” oraz pokaz dramatu wojennego non-fiction „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy z 2014 roku.

Tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Ideą organizowanych co roku obchodów jest oddanie hołdu powstańcom warszawskim i ludności cywilnej Warszawy wypędzonej z walczącej stolicy i podwarszawskich miejscowości, którzy jako więźniowie pruszkowskiego obozu Durchgangslager 121  w okresie  trwania powstania warszawskiego i po jego zakończeniu zostali poddani brutalnej segregacji i wywiezieni do obozów koncentracyjnych, obozów pracy przymusowej na terytorium III Rzeszy lub skazani na tułaczkę do Generalnego Gubernatorstwa.

„Pragniemy również upamiętnić bohaterską postawę mieszkańców powiatu pruszkowskiego oraz okolicznych miejscowości, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom obozu Dulag 121 zarówno na terenie obozu, jak i poza nim” – zaznaczają organizatorzy uroczystości.

***

Program Obchodów:

2 października

Godz. 12.00 – Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy powstania warszawskiego 1944 r. i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach.

Godz. 13:00 – Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag  121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

Godz. 14.00 – Oficjalne uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

  • Wystawienie posterunku pod pomnikiem
  • Wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • Polowa Msza św. odprawiona pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowana przez księdza prałata Mariana Mikołajczaka i kanonika Bogdana Przegalińskiego
  • Odśpiewanie Hymnu RP
  • Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz
  • Apel Pamięci
  • Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów
  • Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych

3 października

Godz. 19.00 – Koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” z udziałem instrumentalistów organizowany przez Stowarzyszenie WEST. Po koncercie odbędzie się pokaz dramatu wojennego non-fiction „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy z 2014 roku. Odbędzie się to w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Żbikowie (Pruszków, ul. 3 Maja 124).

Muzeum Dulag 121/radiomaryja.pl

drukuj