W Pruszkowie odbędą się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Dziś w Pruszkowie odbędą się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Podczas uroczystości na tamtejszym cmentarzu Żbikowskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca zabitych i zmarłych więźniów obozu przejściowego, utworzonego przez Niemców.

Chodzi o osoby, które od 7 sierpnia 1944 r. do 16 stycznia 1945 r. zostały pochowane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach.

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma zwrócił uwagę, że odsłonięcie tablicy nastąpi w dniu 76. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego, gdy wspominamy wszystkie cywilne jego ofiary.

– Symbolem nieszczęścia, tragedii cywilnych ofiar jest obóz przejściowy w Pruszkowie, przez który przeszło dziesiątki tysięcy więźniów, którzy byli następnie kierowani do obozów koncentracyjnych czy morderczej pracy w zakładach przemysłowych w głębi Rzeszy. Pamiętając o tym wszystkim, co było złe, także w tym dniu musimy przypomnieć sobie tych Polaków, którzy pomagali warszawiakom prowadzonym ze stolicy do Pruszkowa. Jesteśmy im winni pamięć – powiedział dr Mateusz Szpytma.

Ufundowana przez IPN tablica zostanie umieszczona przy głównej bramie cmentarza w Pruszkowie.

Uroczystości tradycyjnie odbędą się także przed pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W programie obchodów jest Msza święta, złożenie kwiatów i odczytanie Apelu Pamięci.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl