fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA: Zatrzymano 5 osób za nielegalny wywóz leków za granicę

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w woj. mazowieckim, podlaskim i lubuskim pięć osób podejrzewanych o nielegalny wywóz za granicę leków wartych 6,5 mln zł. Prokuratura postawiła im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – podało w komunikacie CBA.

„Zatrzymani byli związani z jedną z mazowieckich spółek, prowadzącą hurtownię farmaceutyczną. Są to: były prezes spółki, członkowie obecnego zarządu oraz byli i obecni pracownicy. Wskazany podmiot był jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju” – poinformowano w komunikacie.

CBA podało, że 6,5 mln zł to wartość leków kupionych i sprzedanych za granicę od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r.

„W toku śledztwa ustalono ponadto, iż celem ukrycia prawdziwego pochodzenia sprzedawanych poza granice Polski leków były one przedmiotem transakcji z wykorzystaniem spółki bufora – hurtowni medycznej, która prowadziła jednocześnie fikcyjną przychodnię lekarską. Na pierwszym etapie przestępczego procederu leki skupowane były na podstawie fałszywych zapotrzebowań, rzekomo na potrzeby pacjentów, przy czym od początku wiadomym było, iż miałyby być one faktycznie eksportowane poza granice Polski. W dalszej kolejności dokonywano więc sztucznego przeniesienia zakupionych leków pomiędzy przychodnią a hurtownią leków, aby następnie dokonać ich dalszego zbycia” – wyjaśniła proceder CBA.

Zatrzymani usłyszeli w Wydziale Zamiejscowym ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zaznaczono, że sprawa ma charakter rozwojowy.

CBA przypomniało także, że w ramach innego śledztwa prowadzonego w CBA w Białymstoku w sprawie mafii lekowej zatrzymano dotąd 18 osób i zabezpieczono mienie warte ponad 6,8 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl