fot. twitter.com/PKP_SA

Białystok z nowym dworcem PKP

Białystok doczekał się nowego dworca kolejowego. To 19 taki obiekt w całej Polsce, który został przebudowany w ramach wieloletniego programu modernizacji dworców.

Do roku 2023 w Polsce ma zostać przebudowanych, wyremontowanych około 200 dworców.

– W tej chwili udało nam się zakończyć inwestycję na 19 obiektach – poinformował Ireneusz Maślany, PKP SA.

19 obiektem jest dworzec w Białymstoku. Prace trwały 102 tygodnie – tłumaczył wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Jedna z największych tego typu inwestycji na ścianie wschodniej, a na pewno perełka architektoniczna – dodał.

Dworzec PKP w Białymstoku to obiekt zabytkowy, dlatego dużym wyzwaniem było zainstalowanie nowoczesnych systemów, które mają gwarantować bezpieczeństwo i komfort podróżującym.

– Zmodernizowaliśmy wszystkie systemy: bezpieczeństwa, komunikacji, ułatwień osobom niepełnosprawnym – zaznaczył Ireneusz Maślany.

Białystok może mówić o skoku w przyszłość.

– Jest to dworzec bardzo nowoczesny, bo jest instalacja fotowoltaiczna i  jest możliwość ładowania samochodów elektrycznych. Jest to przykład europejski, w jaki sposób można i trzeba modernizować nowoczesne dworce – stwierdził Janusz Kowalski.

Inwestycja kosztowała 45 mln zł. Dworcowi nadano historyczny charakter nawiązujący do wyglądu z 1910 roku. 70 proc. inwestycji pokryły unijne środki w ramach programu Polska Wschodnia. To za sprawą tego programu więcej pieniędzy ma trafić na ścianę wschodnią – tłumaczył poseł Jarosław Zieliński.

– Budowane są nowe, duże arterie kolejowe na naszym terenie. Na naszym terenie najważniejsza jest Rail Baltica. Postępy prac są bardzo wyraźne, coraz szybsze – podkreślił.

W całym województwie podlaskim łącznie wyremontowanych zostanie 12 dworców. Kolejne otwarcie planowane jest w Siemiatyczach.

TV Trwam News

drukuj