fot. twitter.com/BIPolska

Jak segregować śmieci?

Każdy z nas musi segregować odpady. Mimo że ten obowiązek wprowadzono już dawno temu, wielu Polaków nadal nie wie, jak prawidłowo to robić. Czy szkło przed wyrzuceniem należy umyć? Czy resztki np. obierki po ziemniakach wolno wyrzucać w plastikowych workach?

Śmieci wyrzucamy do pięciu różnych pojemników. Szklane butelki, słoiki czy opakowania po kosmetykach trafiają do tego w kolorze zielonym. Przed wyrzuceniem takiego opakowania należy je opróżnić. Ale czy szkło trzeba myć? Nie trzeba – tłumaczył dyrektor Związku Międzygminnego GOAP Andrzej Springer.

– W profesjonalnych instalacjach przekształcających szkło i tak ten surowiec jest myty w zakładzie – wyjaśnił.

Do zielonego pojemnika nie należy wyrzucać kryształu, luster, doniczek, monitorów, żarówek, opakowań po lekach czy termometrów. Z żółtym i niebieskim pojemnikiem problemów nie mamy. Do żółtego trafiają metale i tworzywa sztuczne.

– Do pojemnika niebieskiego szeroko rozumianą makulaturę: tektury, gazety, także makulaturę użytkową, pochodzącą z biura – zaznaczył Andrzej Springer.

Odpady zmieszane powinny trafiać do pojemnika czarnego. Z wyrzucaniem jakich odpadów mamy najwięcej problemów?

– Trochę problemów stwarza zorientowanie się, co należy wrzucić do odpadów ulegających biodegradacji – stwierdził dyrektor Związku Międzygminnego GOAP.

Przypominamy! Do brązowych pojemników trafiają bioodpady, czyli resztki żywności: obierki, skorupki jaj, fusy, trawa, liście, kora czy trociny. Takie odpady nie powinny jednak znajdować się w foliowych workach. Tymczasem Ministerstwo Klimatu chce podwyższenia kar za wyrzucanie śmieci w niedozwolonym miejscu. Już niedługo za wyrzucanie odpadów np. w lesie będzie można dostać 5 tys. zł kary.

– Podwyższenie tych kar, a jednocześnie zbudowanie w społeczeństwie odpowiedzialności za wyrzucanie śmieci, odpowiedzialności za ich odpowiednie traktowanie, przetwarzanie i składowanie w odpowiednich miejscach tak, żeby tych zanieczyszczeń było mniej, jest bardzo dobrym posunięciem – tłumaczyła Klaudia Strzelecka radna Poznania.

W projekcie ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Klimatu, znalazł się też zapis dotyczący wyrzucania niebezpiecznych odpadów. Za ich składowanie będzie grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl