fot. PAP/EPA

Caritas Polska organizuje pomoc dla Afgańczyków

Caritas Polska organizuje pomoc dla Afgańczyków. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, więc oprócz zwiększania potencjału, którym już dysponujemy, wciąż badamy możliwości rozszerzenia pomocy zarówno w kraju, jak i za granicą – poinformował ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritasu Polska.

„Wzrost liczby uciekinierów z Afganistanu, którzy będą szukali schronienia w Polsce, jest wysoce prawdopodobny. Musimy być na to dobrze przygotowani” – zwróciła uwagę Marta Walasik-Sałek, ekspertka Caritasu Polska.

Migrantom i uchodźcom przybywającym do naszego kraju pomagają specjalne placówki prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie i w Szczecinie, a także przez diecezjalne oddziały w Gdańsku i w Koszalinie.

„Nasze Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają wszechstronne wsparcie, m.in. dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w zdobyciu pracy, w załatwieniu spraw urzędowych, a także odzież, paczki żywnościowe, dofinansowanie kosztów leczenia. Ludzie, którzy do nas docierają, są często schorowani i cierpią na choroby przewlekłe, dlatego potrzebują lekarstw” – wyjaśniła Marta Walasik-Sałek.

Dodała, że w związku z obecną sytuacją „potrzeby ośrodków pomagającym uchodźcom będą o wiele większe”.

„Oprócz zwiększania potencjału, którym już dysponujemy, wciąż badamy możliwości rozszerzenia pomocy zarówno w kraju, jak i za granicą” – poinformował ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Zwrócił uwagę, że „najbliżej problemów osób przybywających na naszą wschodnią granicę jest Caritas Archidiecezji Białostockiej, którego przedstawiciele są na miejscu, oceniają potrzeby i możliwości niesienia pomocy”.

Caritas Polska jest w stałym kontakcie z partnerami zagranicznymi w Pakistanie, gdzie spodziewana jest fala uchodźców z Afganistanu, mimo oficjalnego stanowiska rządu w Islamabadzie, zmierzającego ku całkowitemu zamknięciu granicy.

„Ograniczenie napływu uchodźców ma ograniczyć ich liczbę w Pakistanie, gdzie według oficjalnych źródeł znajduje się już ponad 1,5 mln uchodźców afgańskich z poprzednich fal migracyjnych wywołanych wcześniejszymi kryzysami w tym kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat” – przypomniał Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych w Caritasie Polska.

Caritas Pakistan od kilkudziesięciu lat jest aktywny na miejscu oraz niesie pomoc uchodźcom z Afganistanu, a także ofiarom licznych klęsk żywiołowych, które cyklicznie nawiedzają ten kraj. W tej chwili prowadzi bezpośrednie rozpoznanie potrzeb wśród napływających uchodźców i przyjmujących ich społeczności lokalnych.

„Caritas Polska, poprzez środki zebrane od darczyńców w Polsce, wpisze się w działania pomocowe ukierunkowane na uchodźców wraz z pozostałymi organizacjami członkowskimi sieci Caritas Internationalis, które w skuteczny i systematyczny sposób wspierają osoby w potrzebie w różnych częściach świata” – dodał Krzysztof Iwiński.

Można pomóc Afgańczykom, wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści „AFGANISTAN” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

PAP

drukuj