fot. PAP/EPA

Wstępne porozumienie ws. podziału imigrantów 

Jest wstępne porozumienie krajów Unii Europejskiej w sprawie podziału 160 tys. uchodźców. Niemiecki minister spraw wewnętrznych poinformował, że nie ma jednak konsensusu w sprawie zaproponowanych przez Komisję Europejską obowiązkowych kwot podziału.

Szczegóły mają zostać uzgodnione dopiero na następnym posiedzeniu szefów MSW, które planowane jest 8 października w Luksemburgu.

Wczoraj potwierdzono też konieczność wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic UE. Jako pierwsze państwo kontrole na granicach wznowiły Niemcy. Za ich przykładem idą także inne kraje, takie jak Austria, Czechy i Słowacja. Polskie władze na razie nie zdecydowały się na taki krok. Dziś raport na temat sytuacji na naszych granicach ma przedstawić szefowa MSW.

Grzegorz Piątkowski ze Stowarzyszenia Koliber zauważa, że jesteśmy nieprzygotowani na taką sytuację.

– Jeśli Niemcy nie są w stanie poradzić sobie z takim napływem nielegalnej imigracji, to tym bardziej Polska, która jest cztery razy biedniejsza i zupełnie nie przygotowana, ani technicznie ani infrastrukturalnie. Niemcy w jakiś absurdalny sposób blokują tych nielegalnych imigrantów w obozach koncentracyjnych. Mam nadzieję, że do takiego absurdu w Polsce nigdy nie dojdzie – mówi Grzegorz Piątkowski.

W obliczu masowego napływu uchodźców i migrantów Węgry od dziś będą zamykały w więzieniu osoby, które przekroczą ich granice. Grozi za to nawet trzy lata więzienia.


RIRM

drukuj