fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki: Naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w niedzielę, że obowiązkiem Polaków jest szerzenie wiedzy o bohaterstwie żołnierzy, którzy uratowali Polskę i Europę w 1920 r. Napisane m.in. przez premiera teksty pokazujące wagę Bitwy Warszawskiej opublikowano z okazji rocznicy w ponad 30. krajach.

„O Bitwie Warszawskiej – jednej z najważniejszych batalii w historii Europy i całego świata powinno uczyć się wszędzie” – napisał premier Mateusz Morawiecki w niedzielę na swoim koncie na Facebooku.

„Naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy uratowali odradzającą się Polskę i resztę kontynentu przed bolszewickim totalitaryzmem” – podkreślił premier dzieląc się z użytkownikami linkiem do artykułu swojego autorstwa, który ukazał się na stronach austriackiego dziennika „Die Presse”.

O Bitwie Warszawskiej – jednej z najważniejszych batalii w historii Europy i całego świata powinno uczyć się wszędzie….

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Niedziela, 16 sierpnia 2020

Tekst premiera Morawieckiego, w którym opisuje on miejsce Bitwy Warszawskiej w dziejach Europy i Polski powstał w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Przedsięwzięcie z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej przygotował Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

„Wojna polsko-radziecka to punkt węzłowy dla całej Europy” – pisze w artykule Mateusz Morawiecki. Polski premier przypomina, że stoczona 15. sierpnia 1920 r. bitwa powinna być wymieniana „jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie”, a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie „dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje”.

Premier Mateusz Morawiecki opisuje następnie Bitwę Warszawską jako kulminacyjny moment kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego, który skonsolidował się „wokół najbardziej nowoczesnych pojęć – pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych”.

Okolicznościowe artykuły autorstwa nie tylko premiera Morawieckiego, ale także historyka i sowietologa prof. Andrzeja Nowaka oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka ukazywały się w piątek, sobotę i niedzielę w internetowych i drukowanych edycjach dzienników, tygodników i magazynów na całym świecie.

Inicjatywa była też wspierana przez polskie misje dyplomatyczne. Jak piszą organizatorzy akcji, teksty dotarły do czytelników w ponad 30 krajach świata.

Artykuł premiera Mateusza Morawieckiego ukazał się m.in. we francuskim dzienniku „L’Opinion”, włoskiej „La Stampie”, węgierskim „Magyar Nemzet”, czeskich „Lidovych Novinach”, austriackim „Die Presse”, izraelskim „Israel Hajom” czy w tureckiej agencji prasowej Anatolia.

W ramach projektu teksty m.in. polskiego premiera ukazały się też w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Serbii, Słowenii, Czarnogórze, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Malcie, w Niemczech, ale także w Algierii, Indonezji, Armenii, Egipcie, Peru, Wenezueli i Katarze.

PAP

drukuj