Premier M. Morawiecki: Rolą państwa jest, aby kobietom, w szczególności matkom, zagwarantować równe szanse w dążeniu do szczęścia

Zmiany w Kodeksie pracy i wsparcie finansowe dla kobiet–matek, które chcą tworzyć firmy – m.in. takie rozwiązania zapowiada premier Mateusz Morawiecki. W swoim cotygodniowym podcaście szef rządu zaznaczył, że rolą państwa jest, by kobietom, w szczególności matkom, zagwarantować równe szanse w dążeniu do szczęścia.

Podkreślił, że wychowanie dzieci to bardzo ciężka praca, którą w wymiernym i realnym stopniu docenił dopiero rząd PiS. Premier mówił o programach Zjednoczonej Prawicy dla kobiet.

Mateusz Morawiecki wymienił tu m.in. obniżenie wieku emerytalnego podwyższonego przez PO, wprowadzenie specjalnego świadczenia emerytalnego „Mama 4 plus”, czy  Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Szef rządu mówił też o planach, w tym o świadczeniu 500 Plus, które ma być zwiększone do 800 zł. Na kobiety–matki czekają też zmiany w Kodeksie pracy.

– Rozpoczęliśmy prace nad programem finansowego wsparcia dla mam zarówno przebywających na urlopie macierzyńskim, jak i tych, które zechcą być przedsiębiorcami po urodzeniu dziecka. Utworzymy fundusz na poziomie 1 miliarda złotych rocznie na wsparcie w tworzeniu nowych firm przez kobiety. Kolejna sprawa, o której gdzieniegdzie już wspominałem, to uelastycznienie czasu pracy. Nie ukrywam, że jestem entuzjastą takiego pomysłu. Nie będzie więc tajemnicą, jeśli powiem, że pracujemy nad nowelizacją Kodeksu pracy w tym zakresie. Prawda jest taka, że kobiety, które znam, nie oczekują wcale specjalnych praw ani nie potrzebują specjalnej uwagi, ani troski. Jest wręcz przeciwnie – chcą po prostu być poważnie traktowane – podkreślił Mateusz Morawiecki.     

Premier zaznaczył, że macierzyństwo nie musi być przeszkodą w karierze zawodowej, ale może być największym impulsem do jej rozwoju.

Przytoczył dane, według których liczba pracujących w Polsce przekroczyła 17 mln osób. 10 lat temu wskaźnik zatrudnienia kobiet wynosił 52 proc., a w ubiegłym roku było to już 66 proc. – mówił szef rządu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl