fot. PAP/EPA

Porozumienie wokół zwiększenia limitu zadłużenia USA

W Stanach Zjednoczonych jest porozumienie w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia. Głosowanie w Kongresie odbędzie się najprawdopodobniej w środę. Jeśli kongresmeni poprą dokument, Ameryka uniknie bankructwa.

To były tygodnie negocjacji. W Stanach Zjednoczonych toczył się spór o podniesienie limitu zadłużenia. Propozycje składane przez Biały Dom nie podobały się Republikanom. Departament Skarbu USA ostrzegł, że jeśli nie zostanie uchwalone porozumienie, 5 czerwca dojdzie do niewypłacalności kraju. Zabrakłoby wtedy funduszy na pokrycie bieżących płatności.

Właśnie rozmawiałem przez telefon z prezydentem. Rozmawiałem z nim dzisiaj dwa razy i po tygodniach negocjacji zasadniczo doszliśmy do porozumienia. Przed nami jeszcze dużo pracy – powiedział Kevin McCarthy, spiker Izby Reprezentantów.

Porozumienie musi zostać zatwierdzone przez Kongres.

– Myślę, że to naprawdę ważny krok naprzód. Odsuwa groźbę katastrofalnej niewypłacalności, chroni nasze ciężko wypracowane i historyczne ożywienie gospodarcze – podkreślił prezydent USA, Joe Biden.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów ma odbyć się w środę. Republikanie mają w niej przewagę. Głosy rozkładają się stosunkiem 222 do 213. Po ustaleniach, na które zgodził się w imieniu Republikanów Kevin McCarthy, pojawiły się groźby w jego ugrupowaniu wskazujące na próbę zablokowania porozumienia. Spiker Izby odrzucił zarzuty. Wyraził przekonanie, że większość kongresmenów poprze wynegocjowany dokument.

Poparcia dla umowy spodziewa się też lider mniejszości demokratycznej w Izbie Reprezentantów. Odmówił jednak oszacowania, ilu przedstawicieli jego ugrupowania zagłosuje za.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl