fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] T. Zygmont: Polska przyroda i sprawa jej ochrony były dla prof. Jana Szyszko ogromnymi wartościami

Dla Profesora były to ogromne wartości – polska przyroda i sprawa jej ochrony. Bronił spraw związanych z ochroną przyrody, bronił lasów i ich integralności – zaznaczył w rozmowie z portalem Radia Maryja współpracownik zmarłego ministra środowiska Tomasz Zygmont, wicedyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska. 

Wiadomość o śmierci byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszki była zaskakująca i niezwykle smutna.

– Na pewno to, że odszedł jest ogromną stratą. Była to informacja bardzo przykra i zaskakująca – jest to ogromna strata dla Polski i dla polskiej nauki – zaznaczył Tomasz Zygmont.

Jako minister środowiska był uważany w kręgach zawodowych za specjalistę, który wyróżniał się niezwykłą klarownością i ujmowaniem spraw w sposób zgodny z ich istotą.

Cechowała go zdroworozsądkowa postawa i rzeczowość, to znaczy jako minister środowiska jasno formułował swoje sądy i przekaz, a to nie zawsze miało pozytywny odbiór – powiedział Tomasz Zygmont.

Bezkompromisowy przekaz i postawa ministra w sprawach przyrody były powodem ataków. Tomasz Zygmont zaznaczył, że prof. Jan Szyszko zawsze bronił spraw związanych z naturą.

– Był bardzo często atakowany – za to, co mówił – i za swoją postawę. Był dość bezkompromisowy w podejściu do ochrony środowiska przyrodniczego. Dla Profesora były to ogromne wartości – polska przyroda i sprawa jej ochrony. Bronił spraw związanych z ochroną przyrody, bronił lasów i ich integralności – mówił Tomasz Zygmont.

Według współpracownika, kontrowersje wywoływane przez media wokół niektórych tematów zagłuszały głos ministra środowiska, który opowiadał się po stronie bezpieczeństwa lasów.

– Wydaję mi się, że nie był on do końca zrozumiany, jego głos nie przebijał się przez szum medialny, który wytworzył się od czasu sprawy Puszczy Białowieskiej. Kiedy została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stała się tematem kontrowersyjnym i w związku z tym, że drzewostany świerkowe w puszczy zaczęły zamierać na skutek gradacji kornika drukarza, a Profesor był orędownikiem działań aktywnej ochrony przyrody, które zmierzały do zabezpieczenia trwałości lasu, do tego, żeby ten las w ogóle istniał – powiedział Tomasz Zygmont.

Dla otoczenia zawodowego prof. Jan Szyszko był autorytetem zarówno w sprawach naukowych, jak i moralnych ze względu na jego wiedzę i codzienne życie.

– Dla mnie prof. Jan Szyszko jest przede wszystkim autorytetem naukowym, ale i autorytetem moralnym dlatego, że to był człowiek niezwykle prawy, człowiek bardzo mądry, człowiek wielkoduszny i dobry – i tak go wspominam – podkreślił Tomasz Zygmont.

 

radiomaryja.pl

 

drukuj