fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Prof. J. Szyszko był wielkim patriotą, wspaniałym obrońcą polskiej przyrody

Wielki patriota, wspaniały obrońca polskiej przyrody – tak prof. Jana Szyszko wspomina w rozmowie z reporterem TV Trwam były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antonii Macierewicz.

Były minister środowiska, poseł Prawa i Sprawiedliwości, profesor nauk leśnych Jan Szyszko zmarł nagle w środę przed południem. Miał 75 lat.

– To jest trudny rok. Odszedł Jan Olszewski, odszedł Kornel Morawiecki, a teraz odchodzi od nas także pan prof. Jan Szyszko. Wielki polski patriota, wspaniały obrońca polskiej przyrody i polskości takiej, jaką wypracowaliśmy i którą chciał, żebyśmy bronili. Pamiętajmy o nim zawsze – zaapelował Antoni Macierewicz, b. szef MON.

Był profesorem nauk leśnych, autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. W Sejmie zasiadał od czterech kadencjii pięć razy stał na czele resortu środowiska.

To był wspaniały człowiek – podkreślił Antonii Macierewicz.

– To był człowiek, który bronił polskiej przyrody z taką głęboką nie tylko formalną znajomością, ale z wielkim patriotycznym zacięciem, bo on patrzył na Polskę poprzez nasze dzieje, politykę, jak i naszą przyrodę jako jedność duchowo-przyrodniczą, duchowo-materialną i z tej perspektywy podejmował swoje decyzje dotyczące Puszczy Białowieskiej, problematyki energetycznej czy ekologicznej. Na wszystko patrzył całościowo – wskazał Antoni Macierewicz.

– Równocześnie był niesłychanie przyjacielski, otwarty. Głęboko patriotyczny, o olbrzymiej wiedzy merytorycznej. Przecież to był człowiek, który miał w jednym palcu całą wiedzę dotyczącą polskiej przyrody i ekologii. (…) W międzynarodowych kręgach był uważany za najwybitniejszego polskiego znawcę przyrody – dodał.

Po śmierci prof. Jana Szyszko Światowa Federacja Naukowców zdecydowała o ustanowieniu specjalnego stypendium jego imienia. Poinformował o tym szef organizacji profesor Antonio Zichichi. Stypendium otrzyma najlepszy student z naszego kraju.

Ostatnie pożegnanie prof. Jana Szyszko odbędzie się w środę 16 października o godzinie 11.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej.

RIRM

drukuj