fot. Tomasz Strąg

Prof. J. Szyszko o ewentualnym powiększeniu parku narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej: Najpierw musielibyśmy wyłączyć Puszczę z sieci „Natura 2000”

Tworzenie w tej chwili parku narodowego najpierw zmusza nas ku temu, aby wyłączyć Puszczę Białowieską z sieci „Natura 2000”, ale aby tak się stało trzeba również uzyskać zgodę miejscowej ludności – powiedział prof. Jan Szyszko. Były minister środowiska odniósł się do trwającej dyskusji nad powiększeniem parku narodowego na cały obszar Puszczy Białowieskiej. Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO na rozpoczynającym się dzisiaj szczycie w Baku podejmą decyzję ws. wpisania Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa.

W kwietniu komitet UNSCO wydał raport, w którym miał wypunktować wszystkie rzekome uchybienia w zarządzaniu białowieskim rezerwatem. Eksperci komitetu ocenili, że działanie podejmowane w Puszczy zakłóciły naturalne procesy ekologiczne. Chodziło m.in. o usuwanie martwych drzew, które zostały zaatakowane przez kornika. UNESCO rekomenduje teraz objecie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym. Nie do końca odpowiada to jednak polskiemu rządowi i Lasom Państwowym.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko wskazał, że decyzja o sposobie użytkowania obiektu wymaga też zgody miejscowej ludności.

Najpierw trzeba zdjąć czyli wyłączyć Puszczę Białowieską z obszaru „Natura 2000”. Obszar ten został wyznaczony w roku 2008 i tym samym zobowiązaliśmy się do tego, że ta struktura siedlisk i występujących gatunków ma być utrzymana. Ponieważ jest to pochodna użytkowania przeszłości w związku z tym „Natura 2000” zobowiązuje nas do tego, aby nadal w ten sposób użytkować, jak użytkowano do roku 2008. Tworzenie w tej chwili parku narodowego zmusza nas najpierw ku temu, aby wyłączyć Puszczę Białowieską z sieci „Natura 2000”, ale aby tak się stało trzeba również uzyskać zgodę miejscowej ludności – akcentował prof. Jan Szyszko.

W Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO zasiada w sumie 21 państw. M.in. Polska, Hiszpania, Norwegia i Burkina Faso. Skład Komitetu zmienił się w tym roku. Nie wszystkie kraje znają sytuację w Puszczy Białowieskiej. Stanowisko jakie w Baku przedstawi delegacja z Polski może mieć kluczowe znaczenia dla Puszczy

RIRM

drukuj