fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Min. Szyszko: Media dezinformują ws. Puszczy Białowieskiej

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, które przyszło dwa dni temu, w żadnym stopniu nie nakłada żadnych kar na Polskę – zapewniał w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister środowiska prof. Jan Szyszko. Jak dodał, media „dezinformują społeczeństwo” w tej sprawie.

Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w poniedziałek, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Za złamanie zakazu wycinki Polsce ma grozić 100 tys. euro kary dziennie. [czytaj więcej] 

Minister Szyszko wyjaśnił, że żeby Polskę ukarano, „po pierwsze należy stwierdzić fakt, że Polska naruszyła postanowienie Trybunału sprawiedliwości”.

– To nie może nastąpić, bo Polska wypełnia w stu procentach to, co rzeczywiście jest tam zapisane – zapewnił.

Szef Ministerstwa Środowiska powiedział również, że środki społecznego przekazu „dezinformują społeczeństwo” w sprawie Puszczy Białowieskiej. Nakreślił przy tym konflikt wokół wycinki od jego początków.

– Żeby całą sprawę wyjaśnić – a to najwyższy czas, żeby postawić kropkę nad i – to chcę przypomnieć bardzo krótko historię. (…) Zupełnie nierozsądnymi decyzjami, z pobudek ideologicznych (…) i nierozsądku, a ktoś powiedziałby jeszcze „głupoty”, doprowadzono do tragedii na terenie Puszczy Białowieskiej obejmującej w gruncie rzeczy trzy nadleśnictwa gospodarcze. W roku 2012 zmieniono sposób zagospodarowania, użytkowania i zaczęto twierdzić, że to jest nietknięte ręką człowieka i w związku z tym trzeba człowieka z Puszczy Białowieskiej wyrzucić. Zmieniono sposób zagospodarowania i doprowadzono do tragedii. Mianowicie wybuchła gradacja organizmów szkodliwych dla drzewostanów (…), nastąpił lawinowy zanik drzewostanów, a w ślad za tym zanik siedlisk ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej. (…) To jakby złamanie prawa UE, gdyż się zobowiązaliśmy w roku 2008, że te siedliska (…) mają trwać w takim stanie albo w stanie lepszym. PiS objęło władzę w roku 2015 na jesieni i zgodnie z planem, zgodnie z programem powiedziało, że zacznie ratować te siedliska na terenie Puszczy Białowieskiej – przypominał szef Ministerstwa Środowiska.

Prof. Szyszko powiedział, że po wspomnianej zmianie sposobu użytkowania „nie chciano się przyznać”, że doprowadzono do tragedii i „rozpoczęto ostrą walkę z programem naprawczym, który jest zrobiony zgodnie z prawem UE”.

– To prawo Unii Europejskiej, a mianowicie dyrektywa ptasia i dyrektywa habitatowa, w gruncie rzeczy cała sieć Natura 2000 (…) – podkreślał gość „Radia Maryja”.

Jak dodał, „rozpoczął się okres ogromnej dezinformacji w układzie światowym”, a „środowiska liberalno-lewackie” – w Polsce, ale i na całym świecie – „zaczęły dezinformować o tym, co dzieje się na terenie Puszczy Białowieskiej”. Podkreślił, że na forum światowym Polskę zaczęto oczerniać „jako kraj, który niszczy zasoby środowiskowe”. Do presji włączono takie tytuły prasowe jak „Guardian”, czy „Politico”.

– Zaczęto wybierać bardzo dużą presję na Komisję Europejską, skarżąc Polskę wieloma pismami, że na terenie Puszczy Białowieskiej doprowadza się do łamania prawa. Jest to całkowicie niezgodne z prawdą. Polska spodziewając się tego, rozpoczęła pełną informację społeczeństwa, jak również informację w układzie światowym. Rozpoczęliśmy również pełną inwentaryzację zasobów środowiskowych po to, żeby pokazać, jaki ten stan rzeczywiście jest – wskazał minister.

Gość „Aktualności dnia” dodał, że środowiska lewicowe zaczęły żądać, by „natychmiast wymusić na Polsce wstrzymanie jakichkolwiek działań naprawczych na terenie Puszczy Białowieskiej, motywując to tym, że (…) Polska chce wycinać Puszczę”. To oczywista nieprawda – powiedział, zaznaczając, że plan naprawczy ma na celu odbudowę siedlisk, „które zostały zniszczone tą ideologiczną, nierozsądną decyzją ówczesnych władz – Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z roku 2012”.

– Mamy wszelkie dane ku temu, żeby udowodnić, że stała się tragedia i została spowodowana przez PO i PSL w roku 2012 – oświadczył szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko w środowych „Aktualnościach dnia”.

Cała rozmowa z ministrem Janem Szyszko dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj