fot. M.Marek/ Nasz Dziennik

B. Kempa: Prof. J. Szyszko całe życie poświęcił ojczyźnie, nauce i kształtowaniu nowych pokoleń

To olbrzymia strata. Odszedł wielki człowiek, który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie, nauce i kształtowaniu nowych pokoleń – tak prof. Jana Szyszko wspomina europoseł Beata Kempa.

Były minister środowiska, wieloletni parlamentarzysta i nauczyciel akademicki zmarł nagle w środę przed południem. Miał 75 lat.

Była szefowa kancelarii prezesa Rady Ministrów Beata Kempa wskazuje, że tym, co w sposób szczególny wyróżniało prof. Jana Szyszko, to ogromna klasa, kultura osobista, coś co dzisiaj w polityce zanika. Był to również wzór odporności na hejt, jaki go spotykał i jego bliskich – zaznacza Beata Kempa.

– Zderzał się z potężną ignorancją, niewiedzą, z ideologicznym hejtem, wręcz histerycznym hejtem i potrafił to znosić z olbrzymią kulturą, ale i czasami z uśmiechem na twarzy. Wiem, że najbardziej zawsze chciał chronić swoją rodzinę. (…) „Ja chcę być dzisiaj z ukochaną żoną” – on zaświadczał o wielkości i wartości rodziny poprzez przykład, zawsze i wszędzie był ze swoją żoną. Zawsze podkreślał, jak bardzo ją kochał. To też jest przykład takiej promocji rodziny i wzajemnego szacunku w związku małżeńskim – podkreśla Beata Kempa.

Prof. Jan Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Był profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych.

W Sejmie zasiadał od czterech kadencji i pięć razy stał na czele resortu środowiska.

Parlamentarzysta od lat był związany z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wielokrotnie gościł także na antenach Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj