fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Cz. Hoc: Koalicja PO-PSL wyprowadziła pacjenta z systemu ochrony zdrowia i wprowadziła procedury. To procedura była najważniejsza

Koalicja PO-PSL wyprowadziła pacjenta z systemu ochrony zdrowia i wprowadziła procedury. Praktycznie od tego momentu, kiedy wprowadzono ustawę o działalności leczniczej, tak naprawdę wykluczyli pacjenta z systemu ochrony zdrowia i chociaż pacjent miał być najwyższym dobrem, to praktycznie został wykluczony, bo wprowadzono procedury. To procedura była najważniejsza w systemie ochrony zdrowia – mówił Czesław Hoc, europoseł PiS, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe za czasów swoich rządów rozwijało komercjalizację służby zdrowia, co miało doprowadzić do zlikwidowania bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce.

– PO i PSL za swoich czasów zrobiła bardzo niedobre posunięcia, które postawiły służbę zdrowia w katastroficznym ujęciu, albowiem była to chęć obligatoryjnej komercjalizacji wszystkich placówek szpitali, a komercjalizacja to jest wstęp do prywatyzacji. Komercjalizacja, czyli przekształcenie wszystkich placówek szpitalnych w spółki prawa handlowego. Chodziło o to, że zdrowie miało być towarem i na zdrowiu miało się zarabiać, więc zdrowie jako zysk miało być istotą działań – przypomniał Czesław Hoc.

– Wyprowadzono ze szpitala różnego rodzaju przedsięwzięcia, np. catering, laboratorium. Degradowano majątek szpitali po to, aby potem przyjmować z góry upatrzone prywatne spółki – dodał.

Rząd PO-PSL prowadził do wykluczenia pacjenta z systemu ochrony zdrowia, opierając służbę zdrowia na procedurach.

– Koalicja PO-PSL wyprowadziła pacjenta z systemu ochrony zdrowia i wprowadziła procedury. Praktycznie od tego momentu, kiedy wprowadzono ustawę o działalności leczniczej, tak naprawdę wykluczyli pacjenta z systemu ochrony zdrowia i chociaż pacjent miał być najwyższym dobrem, to praktycznie został wykluczony, bo wprowadzono procedury. To procedura była najważniejsza w systemie ochrony zdrowia. Medycyna została całkowicie odhumanizowana – mówił europoseł PiS.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że służba zdrowia w Polsce pozostanie bezpłatna.

– Art. 68 Konstytucji wyraźnie mówi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych i Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica absolutnie jest tego samego zdania – publiczna służba zdrowia z elementami ewentualnych prywatnych usług, ale w minimalnym zakresie – podkreślił Czesław Hoc.

My musimy naprawić tę służbę zdrowia, zmienić jej kierunek i ustawić ją twarzą do człowieka, pacjenta – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

– My, Prawo i Sprawiedliwość, zahamowaliśmy ten proces w taki sposób, że stworzyliśmy ustawę, która zakazywała komercjalizacji i prywatyzacji. (…) Zwiększyliśmy nakłady na służbę zdrowia. Jednocześnie zrobiliśmy tzw. fundusz modernizacyjny szpitali – przekazujemy 2 miliardy złotych na modernizację infrastruktury szpitala, zakup nowego sprzętu. Następnie pakiet kontrolnych badań dla każdego polskiego obywatela po 40. roku życia, a więc przede wszystkim profilaktyka, promocja zdrowia i wykrywalność chorób – wymienił rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Czesławem Hocem można odsłuchać [tutaj].

Radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl