By European Parliament from EU - Donald Tusk presents EU summit conclusions for last time, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85195113

Opozycja z nadzieją czeka na powrót Donalda Tuska

Donald Tusk wraca do polskiej polityki. Choć oficjalnie nie wiadomo, w jakim charakterze, to wiadomo kiedy. Jeszcze przed wakacjami Platforma Obywatelska przedstawi formę jego zaangażowania w opozycji.

Donald Tusk miał dzisiaj wrócić do polskiej polityki. Powrotu jednak nie było, choć po stronie opozycji wciąż jest nadzieja.

– Wszystko jest w rękach honorowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, czyli Donalda Tuska – mówił Rafał Grupiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Nie wiadomo jednak, czy Donald Tusk ponownie obejmie stanowisko przewodniczącego partii.

– Jedyny wariant, który biorę pod uwagę, to wzmacnianie Platformy Obywatelskiej. Jestem po wielu bardzo dobrych rozmowach z Donaldem Tuskiem i wszystko wskazuje na to, że uda mi się przekonać byłego przewodniczącego partii do jego bardzo mocnego zaangażowania się na polskiej scenie politycznej – podkreślił Borys Budka, przewodniczący PO.

Formuła tego zaangażowania zostanie przedstawiona w najbliższym czasie.

– Na pewno stanie się to przed wakacjami – dodał Borys Budka.

To nie jedyne zmiany w Platformie Obywatelskiej. Poseł Grzegorz Schetyna, były przewodniczący partii, objął właśnie obowiązki szefa dolnośląskich struktur PO, a tym samym, po półtora roku przerwy, wrócił do zarządu krajowego partii.

– Cieszę się, bo wracam na stare miejsce i dosyć ważne, bo wiele dzieje się w Platformie Obywatelskiej, w Koalicji Obywatelskiej, w ogóle w polskiej polityce, więc cieszę się, że będę mógł pomóc i się angażować – zaznaczył Grzegorz Schetyna, poseł PO, p.o. przewodniczącego regionu dolnośląskiego PO.

Komentatorzy wskazują, że powrót Grzegorza Schetyny do zarządu krajowego partii wiąże się z planowanym powrotem Donalda Tuska do polskiej polityki.

– Nie mniej jest to sytuacja oryginalna, ponieważ Grzegorz Schetyna, jak wiemy, był szalenie skonfliktowany z Donaldem Tuskiem i teraz sytuacja przypomina jakby czas dość odległy w polskiej polityce. Był to konflikt w dużej mierze niszczycielski dla tego środowiska – wskazał dr Aleksander Kozicki, politolog.

Taki układ stoi więc w sprzeczności z oczekiwaniami po powrocie Donalda Tuska. Bo do polskiej polityki wrócić ma po to, by wesprzeć Platformę Obywatelską, która od miesięcy traci poparcie w sondażach.

– Myślę, że zarówno Donald Tusk, jak i ja, wiemy doskonale, jak napisać dobry scenariusz i robimy to wspólnie z Rafałem Trzaskowskim i z Donaldem Tuskiem i ludźmi z zarządu krajowego, z rady krajowej. Jeszcze wiele rzeczy wspólnie zrobimy – zapowiedział Borys Budka. 

Najnowszy sondaż wskazuje jednak, że Polacy nie widzą ani w Donaldzie Tusku, ani w Rafale Trzaskowskim kogoś, kto mógłby rządzić krajem. Na pytanie: „Kto byłby najlepszym premierem?”, na obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego wskazało niemal 27,5 procent ankietowanych. Rafał Trzaskowski otrzymał zaledwie 7,5 procent głosów, a na Donalda Tuska wskazało tylko 5,5 procent respondentów.

– Opozycja cały czas zajmuje się swoimi problemami, zajmuje się walką wewnętrzną o władzę, obserwujemy to, ale nasze priorytety są inne. Naszym celem wciąż jest walka z pandemią czy realizacja Polskiego Ładu – zaznaczył Radosław Fogiel, poseł PiS, wicerzecznik partii.

Niskie poparcie dla PO to niejedyny jej problem. Obecnie toczy się śledztwo w sprawie korupcji, której miał dopuścić się były minister w rządzie Donalda Tuska, Sławomir Nowak. Wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości miliona złotych. Jego pełnomocnik przekonuje, że na kaucję złożyli się m.in. partyjni koledzy Sławomira Nowaka.

– To, że wspierają się ludzie w takim momencie, jak w przypadku pana Sławomira Nowaka, zamrożono mu majątek, tak, żeby nie mógł wpłacić kaucji, a oczekuje się wpłaty kaucji, to chyba normalnym jest, że przyjaciele chcą mu pomóc doczekać godnego prawa do procesu – powiedziała Barbara Nowacka, poseł KO, przewodnicząca Inicjatywy Polska.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie chcieli przyznać, czy sami dołożyli cegiełkę do milionowej kaucji Sławomira Nowaka.

– Godne prawo do procesu jest prawem każdej osoby – odpowiedziała Barbara Nowacka. 

Wewnątrzpartyjne wybory czekają także Prawo i Sprawiedliwość. Początkiem lipca partia rządząca zorganizuje kongres statutowo-wyborczy, podczas którego wyłonieni zostaną prezes oraz wiceprezesi ugrupowania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl