Warszawa: Konferencja dot. miejskich planów przystosowania się do zmian klimatu

W Warszawie rozpoczęła się konferencja poświęcona miejskim planom przystosowania się do zmian klimatu. Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska ma zainaugurować projekt opracowania planów takiej adaptacji w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Uczestnikami konferencji mają być reprezentanci 44 miast-partnerów projektu oraz przedstawiciele administracji państwowej, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, naukowcy i eksperci praktycy.

Minister Środowiska Jan Szyszko, który otworzy konferencję, zwraca uwagę, że opracowanie planów które pozwolą miastom na przystosowanie się do zmian klimatu jest niezbędne.

Miasta i ludzie w mieście muszą mieć dobre powietrze, dobrą wodę i dobre sprawy związane z jakością powietrza. Muszą być ograniczone sprawy związane ze smogiem. Tutaj nie ma najmniejszej wątpliwości, że obowiązki leżą po stronie miasta. Trzeba przygotowywać odpowiednie plany zagospodarowania przestrzennego z wykorzystaniem wszystkich możliwości, które są, a więc układy klinów napowietrzających i układy infrastruktury zielonej. Człowiek oprócz dobrej wody i dobrego powietrza, musi mieć dobry widok, czyli dostosowanie do tego, żeby czuł się dobrze w nowym, zielonym mieście – podkreślał minister Jan Szyszko.

Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to projekt Ministerstwa Środowiska.

Głównym celem jest ocena wrażliwości i podatności na zmiany klimatu każdego z 44 polskich miast partnerskich i zaplanowanie działań adaptacyjnych, które będą odpowiednie do zidentyfikowanych zagrożeń. Miejskie Plany Adaptacji powstaną do końca 2019 r.

RIRM

drukuj