fot. PAP/EPA

Trwa szczyt klimatyczny w Marrakeszu

W Marrakeszu z udziałem przedstawicieli blisko dwustu państw, trwa drugi tydzień 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Na szczyt klimatyczny w Marrakeszu dotarł szef polskiego resortu środowiska prof. Jan Szyszko. Dziś mija rok od powołania rządu premier Beaty Szydło. Minister podsumował zatem ostatnie 12 miesięcy. Wskazał, że jednym z największych sukcesów jego resortu był aktywny udział Polski w wynegocjowaniu porozumienia paryskiego. Wypracowana przed rokiem umowa uwzględnia polskie spojrzenie na politykę klimatyczną.

Rok temu rozpoczęliśmy mocnym akordem z punktu widzenia polityki klimatycznej. Udało nam się narzucić polski punkt widzenia w porozumieniu paryskim. Porozumienie paryskie, jak Państwo wiecie, zakończyło się ogromnym sukcesem. Nikt nie przypuszczał, że tak chętnie poszczególne państwa będą chciały wchodzić w to porozumienie paryskie. Polska koncepcja, która mówiła, że trzeba dokonać redukcji koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najefektywniej zwyciężyła – podkreślił prof. Szyszko.

Liczne spotkania bilateralne i oświadczenie w ramach obrad Segmentu Wysokiego Szczebla – to najważniejsze wydarzenia z udziałem polskiego ministra środowiska w trakcie jego pobytu w Maroku.


Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj