fot. Paweł Palembas

Nowa ustawa o ochronie zwierząt. Projekt nie jest konsultowany z rolnikami

Prawo i Sprawiedliwość pracuje nad nową ustawą o ochronie zwierząt. Projekt nie jest konsultowany ze związkami rolników – mówi w rozmowie z TV Trwam senator Jerzy Chróścikowski.

Po tym, jak Senat wywrócił do góry nogami tzw. Piątkę dla zwierząt, ustawa już nie wróciła do Sejmu.

– Na dzisiaj (po pracach senackich) ustawa jest zawieszona w pracach, gdyż nie pasuje w tym momencie twórcom ustawy wydłużenie vacatio legis do 5 lat. W związku z tym nie chcą przeprowadzić ustawy w tej wersji. Pracują nad nowym rozwiązaniem – wskazał Jerzy Chróścikowski, senator PiS.

Okres 5 lat to nowe vacatio legis w przypadku uboju rytualnego. Senatorowie już wcześniej zgłaszali, że przy pracach w Sejmie PiS popełniło błąd. Dało rolnikom miesiąc na zamknięcie biznesów. Nowe vacatio legis jest dla Prawa i Sprawiedliwości nie do zaakceptowania. W ostatnich dniach swój sprzeciw wobec tzw. Piątki dla zwierząt wyraził prezydent Andrzej Duda. [czytaj więcej]

– Będzie złożony nowy projekt. I wtedy będzie to oczywiście konsultowane z panem prezydentem. Mam nadzieję, że to chodziło o ten poprzedni projekt, który jest już jak gdyby nieaktualny – mówił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS, w Polskim Radiu.

W pracach nad nowymi regulacjami nie są brane pod uwagę opinie samych rolników – zaznaczył senator Jerzy Chróścikowski.

– Związki zawodowe, wszystkie organizacje, mówią jasno, że nikt nie konsultuje z nimi nowego projektu – mówił senator PiS.

Nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt ma trafić do Sejmu w najbliższych tygodniach.

TV Trwam News

drukuj