fot. PAP/Rafał Guz

Polityczna przyszłość Porozumienia Jarosława Gowina

Po tym jak z rządu wyrzucony został Jarosław Gowin, kolejni politycy Porozumienia decydują o swojej politycznej przyszłości. Z partią rozstał się Marcin Ociepa i zaprzeczył, by otrzymał ze strony PiS ofertę kierowania resortem rozwoju.

Od współpracy z PiS do ostrych oskarżeń droga niedaleka. Pokazuje to przykład Jarosława Gowina. Były wicepremier twierdzi, że jego posłów próbuje się przekonać do współpracy z PiS ważnymi funkcjami w rządzie.

– To jest w oczywisty sposób korupcja polityczna – mówił Jarosław Gowin na antenie RMF FM.

W Sejmie zaprzeczył temu Jarosław Kaczyński.

– Nie było propozycji rządowych dla członków grupy, która odeszła – powiedział Jarosław Kaczyński.

Doniesienia mediów wskazywały, że to Marcin Ociepa miał otrzymać ofertę pokierowania resortem rozwoju.

– Nikt z PiS ze mną nawet na ten temat nigdy nie rozmawiał. Ani pośrednio, ani bezpośrednio – poinformował na Twitterze Marcin Ociepa.

Polityk podał się do dymisji z funkcji wiceministra obrony. Z nim oraz innymi osobami, które z rekomendacji Porozumienia pełniły funkcje ministerialne, chce rozmawiać premier Mateusz Morawiecki.

– Zapraszam wszystkich, którzy są cały czas w partii Porozumienie do współpracy. Chcemy ze wszystkimi nawiązać bardzo bliską współpracę – wskazał premier.

Środowe głosowania miały dać odpowiedź, ilu posłów będzie lojalnych wobec Jarosława Gowina, a ilu nie zaryzykuje przyszłości całego obozu rządzącego. Liderowi Porozumienia – wraz z nim samym – pozostało 7 szabel, z czego 5 było do tej pory w klubie PiS.

– Porozumienie nie jest monolitem. Są tam posłowie, którym jest bliżej lub dalej do Jarosława Gowina – zaakcentował prof. Zbigniew Orbik, filozof polityki.

Marcin Ociepa był w grupie, która w środę głosowała wspólnie z PiS. Teraz odchodzi z Porozumienia.

– W związku z różnicą zdań, co do wizji przyszłości partii Porozumienie, a szczególnie jaką większość należy budować w tym i kolejnym parlamencie, podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w partii – podkreślił Marcin Ociepa.

Polityk był mediatorem w rozmowach Porozumienia z PiS, w których Jarosław Gowin nie chciał zgodzić się na część zapisów, jakie znalazły się w Polskim Ładzie.

– Na tych rozwiązaniach podatkowych najbardziej straci najmniej zamożna część społeczeństwa, bo drożyzna uderza przede wszystkim w ludzi niezamożnych – wskazywał Jarosław Gowin.

Marcin Ociepa ma w tej sprawie inne zdanie i skierował zarzut w stronę Jarosława Gowina.

– Tutaj była próba znalezienia dobrego powodu do opuszczenia Zjednoczonej Prawicy. W momencie kiedy ja to sobie uświadomiłem, uznałem, że nie chcę brać udziału w tej grze – podsumował Marcin Ociepa na antenie Radia Opole.

Jeszcze dziś grupa posłów Porozumienia, która została w partii, ma podjąć decyzję, co dalej z politykami głosującymi wspólnie z PiS. Grozi im wyrzucenie. Ten ruch uprzedził już Mieczysław Baszko, który sam podjął decyzję o przejściu do Partii Republikańskiej Adama Bielana.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl