fot. PAP/Paweł Supernak

J. Gowin przedstawił główne propozycje programowe Porozumienia

Radykalne ułatwienie dostępu do broni, dobrowolny ZUS dla małych przedsiębiorców, powiązanie oprocentowania lokat i kredytów – to m.in. propozycje programowe Porozumienia, które podczas sobotniego wystąpienia na konwencji krajowej partii przedstawił jej przewodniczący Jarosław Gowin.

„Polska potrzebuje naszego głosu i naszego zaangażowania (…). Po pierwsze proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi – z 8 do 5 procent” – wskazał Jarosław Gowin, dodając, że te nowe stawki powinny obowiązywać przez najbliższe 5 lat.

Kolejną propozycją Porozumienia jest reforma ZUS płaconego przez mikro- i małych przedsiębiorców.

„Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi (…). Po trzecie, zobowiązujemy się, że po odsunięciu PiS od władzy naprawimy to, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócimy dla przedsiębiorców możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku” – mówił.

Czwartą propozycją partii Gowina jest, by Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 punkty procentowe.

Jak mówił, piątym postulatem Porozumienia jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i pakiet na rzecz rolnictwa.

„Postulujemy, by zerowy VAT na żywność obowiązywał do końca inflacji, to można osiągnąć poprzez odpowiednie negocjacje z Komisją Europejską” – powiedział.

Dodał, że ponadto rząd powinien walczyć, by unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska związane z produkcją rolniczą nie były nadmiernie restrykcyjne i nie zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu, a także przekazać grunty znajdujące się w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gminom, a za ich pośrednictwem lokalnym rolnikom.

Poza „piątką” postulatów gospodarczych, Jarosław Gowin przedstawił także w sobotę propozycje dotyczące poprawy obronności kraju.

Wśród nich znalazły się m.in. postulaty, by cywilni posiadacze broni, tacy jak myśliwi i strzelcy sportowi, zostali włączeni w system obrony kraju, „radykalnego ułatwienia w dostępie do broni” i szeroko dostępnych kursów obsługi broni palnej, a także szkoleń wojskowych dla chętnych.

„Kolejny z naszych twardych postulatów to wpisanie przynależności Polski do NATO do polskiej konstytucji” – opisywał.

Dodał, iż także decyzja o ewentualnym wyjściu z UE powinna być podjęta za zgodą większości dwóch trzecich głosów posłów i dwóch trzecich senatorów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl