fot. https://twitter.com/MI_GOV_PL

Ostatni fragment szlaku Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem oddany do użytku

Kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej pomiędzy Lublinem i Rzeszowem. Dziś został otwarty około 20-metrowy fragment ekspresówki S19. Udostępniona droga jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia.

W otwarciu odcinka szlaku komunikacyjnego uczestniczyli przedstawiciele rządu i samorządu. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, przypomniał, że oponenci polityczni Prawa i Sprawiedliwości (PiS) nie widzieli potrzeby budowy Via Carpatii. Polityk zwrócił uwagę na znaczenie, jakie szczególnie dziś ma ta trasa.

– Jakże zabrakło wyobraźni tym ludziom, którzy twierdzili, że ta droga jest niepotrzebna. Takie głosy pojawiały się, kiedy mówiliśmy o budowie Via Carpatii. Twierdzono, że jest ona niepotrzebna, a ponadto jest to bezsensowny wydatek finansowy. Gdzie dziś są ci ludzie w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą? Dziś ta droga nabiera zupełnie innego znaczenia i wymiaru. Można powiedzieć, że jest ona drogą życia nie tylko dla gospodarki, ale jest drogą życia na czas zagrożenia, które – miejmy nadzieję – niedługo ustąpi – podkreślił szef resortu infrastruktury.

Z kolei Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, powiedziała, że Via Carpatia jest dziś budowana w zdecydowanej większości ze środków krajowych.

– Wartość tych inwestycji jest niebagatelna, bo tylko ten 20-metrowy odcinek to wydatek w wysokości 500 mln złotych. Mówimy dziś, że Via Carpatia to 680 km drogi w Polsce, z czego ok. 220 km to odcinki, które są realizowane przy współudziale środków europejskich. Ten udział jest niewielki na poziomie 50 procent – wskazała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Via Carpatia to budowana trasa na linii północ-południe. Rozpoczyna się na Litwie, a kończy w Grecji.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl