Kolejne etapy budowy trasy Via Carpatia

Dziś mają zostać podpisane dokumenty o powołaniu zespołu do przygotowania i realizacji na terenie kraju drogi S19 Via Carpatia, przebiegającej z północnej Europy na południe. Zespołem pokieruje wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

W składzie zespołu znajdą się m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i oddziałów, przez których teren trasa będzie przebiegała.

Tymczasem – jak zaznaczył w Sejmie wiceminister Jerzy Szmit – cała trasa Via Carpatia na obszarze Polski jest już w trakcie realizacji, bądź w trakcie przetargów, albo prowadzone są prace przygotowawcze.

W każdym z tych przypadków, na każdym odcinku możemy mówić o konkretnych działaniach, które są w tym zakresie prowadzone. Według naszych szacunków budowa trasy na obszarze Polski, na terenie Rzeczpospolitej pochłonie ok. 30 mld złotych. Mamy więc kolejne gigantyczne przedsięwzięcie. Dzisiaj zgodnie z tym programem i z tym limitem brakuje nam jeszcze ok. 15 mld złotych, ale myślę, że jest to tak ważna inwestycja – nie tylko dla Polski, ale też i dla Europy – że znajdziemy te stosowne środki, żebyśmy mogli możliwie jak najszybciej zacząć je realizować – powiedział Jerzy Szmit.

Oprócz budowy trasy Via Carpatia trwają równocześnie prace nad trasą S19 Via Baltica. Ma ona przebiegać przez Knyszyn i Korycin. To wariant przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd

Nie podoba się on m.in. części samorządów, które postulują, by przebiegała ona do Kuźnicy przez Wasilków, Czarną Białostocką i Sokółkę. Pytany o tę trasę wiceminister Jerzy Szmit podkreślił, iż trwa przygotowywanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które określi warianty, w jakich na północ od Białegostoku S19 będzie prowadzona.

 

RIRM

drukuj