fot. PAP/Darek Delmanowicz

Konferencja „Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy via Carpatia” w Łańcucie

W Łańcucie na Podkarpaciu odbyła się dziś międzynarodowa konferencja  pt. „Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy Via Carpatia”. Na temat projektu drogowego rozmawiali przedstawiciele Polski, Węgier, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Turcji i Białorusi.

Podczas rozmów podpisano także wspólny wniosek w sprawie włączenia korytarza Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając spotkanie, powiedział, że Via Carpatia to nie tylko przemieszczanie się ludzi i towarów, ale także rozwój innych obszarów działalności. To wszystko służy podnoszeniu poziomu życia i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszych państw – podkreślił marszałek Marek Kuchciński.

– To wielkie przedsięwzięcie. Ma ono służyć rozwojowi naszej części Europy, a wiemy dobrze, że nasza część Europy, między tymi morzami, jeżeli będzie rozwijała się szybko, będzie dobrym partnerem dla państw Europy Zachodniej, to umocnimy współpracę w UE, a to jeden z naszych celów – wskazał marszałek Sejmu.

W konferencji wziął udział także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy – powiedział szef resortu infrastruktury. Przypomniał, że obecnie, trasa liczy ponad 7 tys. 700 km i biegnie przez regiony zamieszkałe przez ponad 110 mln osób.

– To kluczowy korytarz transportowy będący efektywnym połączeniem między Europą Północną a Europą Południową poprzez integrację systemów transportowych Litwy, Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji. Miło mi powitać w naszym gronie dwóch nowych członków. To Chorwacja i Białoruś. Dzięki nim Via Carparia staje się dzisiaj dosłownie wcieleniem idei Trójmorza. Z oboma tymi państwami wiążą Polskę i nas wszystkich więzy nie tylko geograficzne, ale także społeczne, gospodarcze i kulturowe – wskazał Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk zapowiedział, że niedługo do projektu Via Carpatia dołączą kolejne państwa Łotwa, Estonia i Finlandia.

A zwieńczeniem dzisiejszej konferencji jest podpisanie wniosku o włączenie korytarza Via Carpatia do sieci TEN-T. Będzie on „wspólnym głosem i polityczną deklaracją, która nada odpowiednią rangę projektowi Via Carpatia” – powiedział minister.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl