fot. PAP/EPA

Wielka Środa w Hiszpanii

Środa to połowa Wielkiego Tygodnia. Na ulice wychodzi coraz więcej procesji pokutnych. W Maladze zgodnie z tradycją zostanie dzisiaj ułaskawiony jeden więzień. Bractwa patrzą jednak z niepokojem w niebo. Spodziewane opady deszczu są dla nich największą tragedią.

W Hiszpanii Wielki Czwartek i Piątek są dniami wolnymi od pracy. Dzisiaj każdy kto może udaje się do rodzinnej miejscowości, aby wziąć udział w procesjach pokutnych. Wierni od rana odwiedzają kościoły i kaplice, w których znajdują się „pasos”, czyli figury Jezusa i Maryi oraz naturalnej wielkości sceny Męki Pańskiej. Po południu rozpoczną się procesje pokutne. Dla przykładu po dziewięć w Sewilli i Walencji, siedem w Maladze i dwie w Madrycie. Ostatnie rozpoczną się o północy i potrwają do świtu.

W Maladze zgodnie z wiekową tradycją zostanie dzisiaj uwolniony więzień podczas procesji Jezusa „El Rico”. W 1759 r. w mieście wybuchła zaraza, która dziesiątkowała mieszkańców. Nie było komu nieść „pasos”. Kilkunastu więźniów uciekło z miejscowego więzienia, aby wyjść w procesji z figurę Jezusa „El Rico”. Następnie wrócili z powrotem do więzienia, a zaraza zaczęła powoli ustępować. Na wieść o tym król Karol III przyznał bractwu przywilej uwolnienia jednego więźnia podczas procesji. Ta historia stała się jeszcze bardziej popularna dzięki filmowi „Świt w Ciemnej Bramie” (Amanecer en Puerta Oscura, reż. J.M. Forqué, 1957; tytuł angielski: Whom God forgives), w którym wystąpił słynny aktor Francisco Rabal.

W Maladze odbywa się też dzisiaj jedna z najbardziej popularnych procesji Wielkiego Tygodnia – Matki Bożej Bolesnej „de la Paloma”. Każdego roku przyciąga tysiące wiernych. W 1925 r. ktoś rzucił Maryi kwiaty i wypuścił kilka gołębi. Jeden z nich usiadł na dłoni Matki Bożej i został na niej aż do końca procesji. Członkowie bractwa pokutnego uznali to za znak i postanowili nazwać Ją „Paloma” – po hiszpańsku gołąb to „paloma”. Od tego czasu na dłoni Maryi umieszczono srebrnego gołębia, a podczas procesji kilkanaście ptaków wypuszczają pokutnicy.

Od Wielkiej Środy na ulice wychodzą najważniejsze procesje pokutne Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj