fot. https://pixabay.com/pl/photos/medycyna-medyczne-zastrzyki-5037941/

Hiszpania: Senat poparł ustawę legalizującą tzw. eutanazję

Senat Hiszpanii przyjął w środowym głosowaniu ustawę legalizującą tzw. eutanazję. Dokument wróci jednak do niższej izby parlamentu, Kongresu Deputowanych, gdyż senatorowie zgłosili do projektu ustawy kilka poprawek.

Według hiszpańskich politologów pomimo wprowadzenia przez senatorów zmian legalizację tzw. eutanazji w Hiszpanii należy uznać już za fakt, gdyż poprawki zostaną zaakceptowane przez deputowanych zdominowanego przez partie centrolewicy Kongresu.

Podczas głosowania w liczącym 265 miejsc Senacie projekt ustawy legalizujący tzw. eutanazję poparło 155 członków izby, zaś 100 było przeciw. Trzech senatorów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wprowadzonymi do projektu ustawy poprawkami osoba wnioskująca o tzw. śmierć wspomaganą będzie musiała odbyć szereg konsultacji medycznych potwierdzających, że jest osobą cierpiąca na poważną chorobę, chroniczną, a zarazem nieuleczalną.

W wersji, którą Senat przekaże pod ostateczne głosowanie Kongresowi Deputowanych przewidziano, że konieczne będzie dwukrotne wnioskowanie o śmierć poprzez eutanazję, aby wykluczyć ewentualną pomyłkę lub zmuszenie kogoś do poddania się tzw. śmierci wspomaganej. Od złożenia wniosku do przeprowadzenia tzw. eutanazji nie powinno minąć więcej niż 40 dni.

W trakcie debaty wskazywano, że dzięki nowym przepisom Hiszpania stanie się czwartym, po Holandii, Belgii i Luksemburgu, krajem Unii Europejskiej, w którym obowiązywać będzie „legalna eutanazja”.

Projekt ustawy legalizującej w Hiszpanii tzw. eutanazję został przyjęty przez posłów Kongresu 17 grudnia. Dokument poparło w liczącej 350 miejsc izbie 198 deputowanych, głównie reprezentantów rządzących krajem socjalistów i polityków koalicyjnego lewicowego bloku Unidas Podemos.

Rządowy projekt legalizacji tzw. eutanazji został 10 grudnia zatwierdzony przez komisję sprawiedliwości Kongresu Deputowanych. Centrolewicowy gabinet premiera Pedra Sancheza procedował projekt pomimo tego, że w październiku Komitet ds. Bioetyki (CBE), instytucja rządu Hiszpanii, opublikowała swoje negatywne stanowisko wobec tego dokumentu, wskazując, że zamiast śmierci wspomaganej należy rozwijać system opieki paliatywnej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl