PAP/EPA

W. Putin i R. Erdogan zainaugurowali budowę trzeciego bloku elektrowni atomowej w Turcji

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan zainaugurowali w środę budowę trzeciego reaktora elektrowni Akkuyu, pierwszej tureckiej siłowni atomowej. Erdogan zapowiedział rozpoczęcie budowy 4., ostatniego reaktora na rok 2022.

Władimir Putin nazwał Akkuyu czołowym rosyjsko-tureckim projektem energetycznym. Jego realizacja sprawi, że „współpraca dwustronna w energetyce osiągnie jakościowo nowy poziom” – oświadczył rosyjski prezydent. Putin uczestniczył w ceremonii poprzez łącze wideo.

Według planów Turcji elektrownia, którą buduje rosyjski koncern Rosatom, rozpocznie działalność w 2023 roku, gdy pierwszy reaktor zostanie oddany do eksploatacji. Siłownia będzie mieć cztery reaktory o mocy 1200 megawatów każdy. Akkuyu ma pokrywać około 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Lokalizację pierwszej elektrowni atomowej w Turcji władze tego kraju określiły jeszcze w 1976 roku – powstaje ona w wiosce Akkuyu w prowincji Mersin na południowym wybrzeżu. W maju 2010 r. rządy Turcji i Rosji podpisały porozumienie w sprawie budowy tego obiektu. Koszty budowy Rosatom szacuje na 20 mld USD.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl