Zamach na południu Rosji

Trzy osoby zginęły, a 44 zostały ranne w poniedziałek w stolicy Dagestanu Machaczkale, na południu Federacji Rosyjskiej, wskutek eksplozji dwóch bomb. Podłożono je pod samochodami przed siedzibą republikańskiego zarządu Służby Komorników Sądowych FR.

Takie dane o liczbie ofiar podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Dagestanu. Wcześniej republikański zarząd Komitetu Śledczego FR przekazał, że w zamachu śmierć poniosło osiem osób.

Według dagestańskiego MSW zginęli dwaj policjanci i jeden komornik sądowy.

Eksplozje nastąpiły w odstępie 15 minut. Pierwszy wybuch miał miejsce około 15.30 czasu moskiewskiego (13.30 czasu polskiego). Druga bomba zdetonowała, gdy po pierwszej eksplozji na miejsce przyjechały ekipy śledcze. W pierwszym wybuchu – słabszym od drugiego – nikt nie doznał obrażeń.

Siedziba zarządu Służby Komorników Sądowych FR znajduje się przy jednej z głównych ulic Machaczkały. W budynkach w promieniu 100 metrów od miejsca eksplozji powypadały szyby z okien. Uszkodzonych zostało około 20 pojazdów.

Dagestan, zamieszkany przez 2,5 mln ludzi, jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik FR. Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami są policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów.

Z danych MSW FR wynika, że w 2012 roku w atakach na Północnym Kaukazie zginęło 211 przedstawicieli sił bezpieczeństwa oraz 78 cywilów.

Poniedziałkowy zamach w Machaczkale jest najpoważniejszym aktem terroru w Dagestanie po tym, jak 28 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin odwołał ze stanowiska dotychczasowego prezydenta tej republiki Magomiedsałama Magomiedowa, a na jego miejsce tymczasowo powołał pochodzącego z tej republiki deputowanego rządzącej partii Jedna Rosja Ramazana Abdułatipowa.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl