fot. PAP/EPA

Rząd Finlandii: granica z Rosją pozostanie zamknięta przez kolejny miesiąc

Zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji wciąż istnieje, dlatego wszystkie przejścia na wschodniej granicy będą dalej zamknięte – oświadczyła szefowa fińskiego MSW, Mari Rantanen.

Rada ministrów zdecydowała w czwartek o przedłużeniu obostrzeń na granicy z Rosją o kolejny miesiąc, tj. do 11. lutego. Poprzednia decyzja obowiązywała do 14. stycznia.

„Bezpieczeństwo narodowe jest kwestią krytyczną dla Finlandii i jest stawiane przed wszystkim innym. Tak długo, jak będzie to konieczne, rząd będzie działał i zapewniał bezpieczeństwo” – powiedziała szefowa MSW, uzasadniając decyzję.

Na konferencji w Helsinkach zwrócono uwagę, że pierwsi migranci – mimo zamknięcia przejść – przeszli już przez granicę w terenie.

W środę rano patrol straży granicznej zatrzymał cztery osoby w Karelii Południowej. Informacje o osobach poruszających się w pasie przygranicznym straż otrzymała od lokalnej społeczności. Zatrzymani złożyli następnie wnioski azylowe – przekazało dowództwo straży. Z relacji mieszkańców wynika, że migranci pukali do okien domów.

„Im bliżej wiosny, gdy warunki zimowe będą coraz lżejsze, przypadków nielegalnego przekroczenia granicy może być coraz więcej” – przyznał Matti Sarasmaa z dowództwa straży granicznej.

Jesienią ubiegłego roku przez granicę wschodnią do Finlandii przybyło ponad 1300 azylantów. Fiński rząd po raz pierwszy zamknął granicę wschodnią w listopadzie (wówczas częściowo, dopuszczając ruch przez Laponię). Całkowicie granica została zamknięta w grudniu. Powołano się wówczas na „zagrożenie bezpieczeństwa kraju” w obliczu prowadzonej przez Rosję „operacji hybrydowej”, polegającej na sterowaniu zorganizowanym napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Płn.-Wsch.

Przed świętami bożonarodzeniowymi władze zdecydowały się otworzyć główne przejścia na południowym odcinku granicy, dopuszczając ruch m.in. z regionu Petersburga, tak by granicę przekraczać mogli m.in. podwójni obywatele czy osoby mające rodziny w drugim kraju oraz dyplomaci. W ciągu kilkunastu godzin otwarcia przejść do fińskich punktów kontroli dotarła jednak rekordowa liczba około 300 migrantów (we wcześniejszych tygodniach było to średnio po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób dziennie).

Jak relacjonowały lokalne media, Rosjanie przewozili migrantów do strefy przygranicznej, skąd następnie ci docierali pieszo oraz – mimo ciężkich warunków zimowych – na rowerach lub hulajnogach do punktów kontroli granicznej.

Nie mam takich informacji, aby Rosja zmieniła swoją praktykę – zaznaczyła szefowa MSW.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl