By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Trwają poszukiwania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Pojawiło się już kilka nazwisk, choć oficjalnych kandydatur na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich wciąż nie ma. Nieoficjalnie Prawo i Sprawiedliwość zamierza wystawić jednego ze swoich posłów. Opozycja mówi o wspólnym kandydacie. Za dwa tygodnie Trybunał Konstytucyjny orzeknie, co z obecnym rzecznikiem, któremu skończyła się już kadencja.

19 marca mija termin zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nieoficjalnie nowym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie Bartłomiej Wróblewski, poseł partii.

– Jest to osoba bardzo zacna, doświadczona, która dobrze wypełniałaby tę funkcję – ocenił Tomasz Latos, poseł PiS.

Bartłomiej Wróblewski to doktor nauk prawnych, konstytucjonalista. Był współautorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej dopuszczającej zabijanie nienarodzonych dzieci podejrzanych o chorobę. Dlatego to kandydat nie do zaakceptowania dla Lewicy.

– To jest policzek, potwarz. Ja tego nie potrafię inaczej nazwać – skomentowała Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu z Lewicy.

Pojawiają się także inne nazwiska, m.in. senator Lidia Staroń. Jako senator niezależna mogłaby uzyskać poparcie większości. O stanowisku RPO myśli także Piotr Ikonowicz, lewicowy działacz społeczny.

– Ja właściwie nie muszę ich do siebie przekonywać. Dlatego, że oni mnie bardzo cenią. Natomiast oczywiście zapytają się Jarosława Kaczyńskiego i to on rozstrzygnie – mówił Piotr Ikonowicz w rozmowie z RMF FM.

Koalicja Obywatelska zapowiada, że przedstawi nowego kandydata.

– Prowadzimy rozmowy z innymi partiami koalicyjnymi. Chcielibyśmy, żeby to był kandydat wspólny – oznajmił Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego KO.

Opozycja trzykrotnie wysuwała kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Sejmowa większość jej nie zaakceptowała. Mecenas, choć przedstawiała się jako niezależna, to współpracowała z obecnym rzecznikiem Adamem Bodnarem.

– Nie będę kandydować w kolejnej rundzie. Nie chcę brać udziału w teatrze, jaki urządza się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie – oświadczyła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło swojego kandydata dopiero przy trzecim podejściu do wyboru rzecznika. Sejmowa większość poparła prof. Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych. Nie uzyskał on jednak poparcia Senatu. Niewykluczone, że w przypadku posła Bartłomieja Wróblewskiego będzie inaczej.

„Skoro zostałem wywołany do tablicy, to informuję, że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę, że dla wszystkich, którzy mnie znają, nie jest to specjalne zaskoczenie” – napisał na Twitterze Jan Filip Libicki, senator PSL.

Prezes Ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz, oczekuje jednak kandydata bezpartyjnego.

– Nie wykluczam, że znajdziemy takiego kandydata, którego poprze cała opozycja – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Posła Bartłomieja Wróblewskiego mogą w Sejmie poprzeć politycy Kukiz’15.

– Znam pana Bartłomieja (Wróblewskiego – przyp. red.) prywatnie, tutaj z Sejmu. Jak najbardziej mógłbym pana Bartłomieja poprzeć – stwierdził Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.

Szans na porozumienie wszystkich sił politycznych nie widzi dr Michał Siekierka, politolog.

– W moim przekonaniu wspólny kandydat partii rządzącej i opozycji nie jest możliwy. Spór między frakcjami politycznymi jest tak głęboki i przybrał taką formę, że jakikolwiek konsensus wydaje się być niemożliwy – argumentował dr Michał Siekierka.

Platforma przestrzega przez upolitycznieniem urzędu przez partię rządzącą.

– Funkcja Rzecznika Praw Obywatelskich powinna być ponadpolityczna – przekonywał Robert Kropiwnicki, poseł KO.

Obecny rzecznik, Adam Bodnar, angażował się w spory polityczne po stronie opozycji i środowisk skrajnej lewicy. Choć jego kadencja minęła we wrześniu ubiegłego roku, to wciąż sprawuje urząd – ze względu na brak następcy. Partia rządząca zapytała Trybunał Konstytucyjny, czy jest to zgodne z konstytucją.

– Nie może być takiej sytuacji, że poprzez obstrukcję i blokowanie w Senacie nie można wybrać nowego rzecznika, a jednocześnie poprzedni, któremu skończyła się kadencja, w dalszym ciągu rządzi jak gdyby nigdy nic – podkreślał Tomasz Latos.

W środę Trybunał miał wydać wyrok w sprawie kadencji RPO, ale przełożył posiedzenie na 25 marca. Poprosił o to Adam Bodnar.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl