Rząd Hiszpanii ułaskawił 7 więźniów podczas Wielkiego Tygodnia

Siedmiu więźniów ułaskawił w tym roku hiszpański rząd podczas Wielkiego Tygodnia. Każdego roku przed świętami Wielkiej Nocy podejmuje on decyzję o wypuszczeniu z więzienia kilku osadzonych.

Już na kilka miesięcy przed Wielkim Tygodniem bractwa pokutne zwracają się do rządu z prośbą o ułaskawienie skazanego z własnego regionu.

Władze sądownicze i więzienne wydają wtedy stosowną opinię. Ostateczna decyzja ukazuje się przed Niedzielą Palmową, a moment uwolnienia ma miejsce podczas specjalnej procesji pokutnej. Redemptorysta o. Marek Raczkiewicz podkreśla, że tradycja ta sięga XVIII wieku.

– Zwyczaj ułaskawienia więźnia podczas procesji pokutnej jest bardzo dawny. W połowie XVIII wieku w Maladze wybuchła zaraza, która dziesiątkowała mieszkańców. Kiedy nie było komu nieść obrazów podczas procesji zrobili to więźniowie z miejscowego więzienia. Po zakończeniu procesji wszyscy wrócili spokojnie na swoje miejsce, nikt nie uciekł. Wiadomość o tym wydarzeniu dotarła do króla Karola III, który nadał Bractwu Jezusa „El Rico” przywilej uwolnienia każdego roku jednego więźnia w Wielką Środę – powiedział o. Marek Raczkiewicz CSsR.

W tym roku hiszpański rząd ułaskawił siedmiu więźniów – to najmniej w ostatnim dziesięcioleciu. Wezmą oni udział m.in. w procesjach Bractwa Najświętszej Trójcy i Pięciu Ran Jezusa w Sewilli czy też Jezusa Nazarejskiego w Madrycie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl