Hiszpania: II Światowy Kongres poświęcony św. Janowi od Krzyża

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili odbył się II Światowy Kongres poświęcony św. Janowi od Krzyża. Jego tematem było drugie dzieło hiszpańskiego mistyka „Noc ciemna” (*Noche oscura*).

W kongresie udział wzięło ok. 40 prelegentów z kraju i z zagranicy. W swoich wystąpieniach zajęli się nie tylko strukturą i treścią dzieła św. Jana od Krzyża, ale przede wszystkim doświadczeniem „nocy ciemnej” w drodze do Boga świętego karmelity oraz w życiu mistycznym innych świętych jak m. in. Grzegorz z Nysy czy Edyta Stein. Uczestnicy mogli się zapoznać także z perspektywą prawosławną oraz innych religii.

„Święty Jan jest nie tylko wielkim mistykiem i poetą. To ktoś głęboko zakochany w Bogu, a przez to i w drugim człowieku. Zna głębię naszej istoty i jej motywacje. Moglibyśmy nawet powiedzieć, że jest prawdziwym psychologiem ducha, który pokazuje wielkość człowieka, ale także kłamstwa, które go niewolą i anulują jego człowieczeństwo. Dzisiejszy świat potrzebuje Jana do Krzyża, aby uleczyć swoją duszę” – powiedział o. Francisco Javier Sancho Fermín OCD, dyrektor Uniwersytetu Mistyki.

Kongresowi towarzyszyły koncerty muzyki mistycznej i terezjańskiej. Z Polski przyjechali Ewa Uryga, Grzegorz Dowgiałło i Mariusz Wójtowicz OCD. Polscy muzycy podbili nie tylko Avilę, ale również Madryt.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl