Trwa budowa drogi Via Carpatia

Na trasie między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim ruszyła budowa drogi Via Carpatia. Osiemnastokilometrowy odcinek będzie częścią trasy łączącej północ i południe Europy – mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Droga ekspresowa S19 to droga życia, to droga do rozwoju, to droga do bezpiecznej komunikacji, to droga do sprawnej i komfortowej komunikacji, do sprawnego i komfortowego przemieszczania się – wskazuje Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Nadrabiamy zaległości poprzedniego rządu – przekonuje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

– Rozwój infrastrukturalny jest warunkiem sine qua non rozwoju gospodarczego Lubelszczyzny i dopóki nie będzie tych dróg, dopóty nie będzie można mówić o jakimś większym rozwoju gospodarczym. To jest dzisiaj warunek – dostęp komunikacyjny – wskazuje wojewoda lubelski.

Jak dodaje, to już nie zapowiedzi, a realizacja projektu. 

– Cztery odcinki są już opatrzone zezwoleniami na realizację inwestycji drogowej. Ten odcinek, na którym stoimy, odcinki wszystkie między Kraśnikiem a granicą województwa lubelskiego – zaznacza Przemysław Czarnek.

Sprawne podjęcie inwestycji nie byłoby możliwe, gdyby nie decyzja rządu Prawa i Sprawiedliwości z 2017 roku.

– Decyzja pozwoliła na zwiększenie środków finansowych w programie budowy dróg krajowych i autostrad, powiększenie tej puli ze 107 na 135 mld złotych i przypisanie ponad 20 mld zł na budowę całego odcinka Via Carpatia od woj. podkarpackiego poprzez woj. lubelskie do woj. podlaskiego – podkreśla wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Odcinek między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim zostanie ukończony za 2 lata. Cała polska trasa Via Carpatia wyniesie 700 kilometrów i zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

RIRM/TV Trwam News/MB

drukuj