fot. PAP/Darek Delmanowicz

Resort infrastruktury ogłasza przetarg na budowę dwóch odcinków trasy na południe od Rzeszowa

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg na budowę dwóch kolejnych odcinków trasy Via Carpatia: Iskrzynia – Miejsce Piastowe oraz Miejsce Piastowe – Dukla.

Są to odcinki na południe od Rzeszowa. W ramach przetargu powstanie ponad 20 km drogi ekspresowej. Wybudowane zostaną 3 węzły: Iskrzynia, Miejsce Piastowe oraz Dukla. To także 5 estakad, 10 wiaduktów oraz 17 mostów.

Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, podkreśla, że szlak [Via Carpatia] ma wymiar międzynarodowy. Połączy wschodnie regiony Polski i Morze Bałtyckie z krajami południa Europy, Morzem Egejskim oraz z Morzem Czarnym. To także wzmocnienie dla regionu.

– Ma kluczowe znaczenie od strony poprawy dostępności komunikacyjnej naszego regionu. Dzięki niej wszyscy, którzy będą chcieli korzystać z walorów np. Bieszczad, będą mogli dojechać szybciej, bezpieczniej, wygodniej i bardziej komfortowo. Via Carpatia to również droga, która ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o podniesienie potencjału gospodarczego województwa podkarpackiego, szczególnie terenów południowych, szczególnie terenów, które będą zyskiwały na Via Carpatii, tak jak powiat brzozowski, tak jak powiat krośnieński – wskazał Rafał Weber.

Obecnie na pozostałych odcinkach S19 na południe od Rzeszowa (74 km od węzła Babica do granicy państwa w Barwinku) wykonawcy pracują nad rozwiązaniami projektowymi, przygotowując koncepcje programowe. Zakończenie opracowywania dokumentacji i ich odbiór zaplanowano do połowy 2021 roku.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj