fot. PAP/Darek Delmanowicz

Via Carpatia w budowie

W środę podpisano dwie umowy na realizację odcinków szlaku Via Carpatia w województwie podlaskim. Budowa inwestycji ma się zacząć jesienią 2021 r., a zakończyć pod koniec sierpnia 2024 r.

Dwie umowy na projekt i budowę tzw. południowej i zachodniej obwodnicy Białegostoku w ramach szlaku S19 Via Carpatia podpisano w środę w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Chodzi o ok. 16,6-km odcinek S19 Białystok Zachód – Białystok Księżyno oraz fragment S19 Białystok Księżyno- Białystok Południe (8 km) wraz z modernizacją ok. 13 km dk 65 w stronę Grabówki (w większości będzie to droga jednojezdniowa).

Rząd Zjednoczonej Prawiący konsekwentnie realizuje budowę szlaku Via Carpatia.

– Ten szlak połączy Morze Bałtyckie, Białystok, Lublin i Rzeszów z południem Europy, w tym z Morzem Czarnym i Morzem Egejskim  – poinformował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Już w przyszłym roku do użytku zostaną oddane pierwsze odcinki drogi ekspresowej między Lublinem a Rzeszowem.

– Teraz sprawy w swoje ręce przejmują wykonawcy – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Via Carrpatia to ważny szlak międzynarodowy, ale także istotne przedsięwzięcie dla województw we wschodniej części kraju – podkreślił wiceminister edukacji narodowej, poseł ziemi podlaskiej, Dariusz Piontkowski.

Z punktu widzenia Białegostoku budowa dwóch kolejnych odcinków jest szansą na wyrzucenie przynajmniej części ruchu tranzytowego poza samo miasto  – dodał.

Obecnie budowa szlaku Via Carpatia trwa w wielu krajach m.in. na Węgrzech, Słowacji i w Rumunii.

TV Trwam News/PAP

drukuj