Udostępniono kierowcom kolejny odcinek trasy Via Carpatia – od Lasów Janowskich do Zdziar na Podkarpaciu

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Kierowcy mogą korzystać z kolejnego fragmentu Via Carpatii, który połączył województwo podkarpacie z województwem lubelskim. Do użytku oddano dziś prawie 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 na trasie Lasy Janowskie–Zdziary. Koszt inwestycji wynosi ponad 236 mln złotych.

W uroczystości otwarcia drogi uczestniczył m.in. minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Szef resoru infrastruktury podkreślał, że rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy po raz kolejny udowadnia, że dotrzymuje słowa szczególnie w miejscu, w którym łączą się województwa podkarpackie i lubelskie, czyli jedne z województw, które są najbardziej wykluczone komunikacyjnie. To decyzją rządu Zjednoczonej Prawicy likwidujemy wykluczenie komunikacyjnie. Każdy z Polaków mieszkający w każdym regionie naszego kraju ma prawo do tego, aby korzystać z bezpiecznych, przewidywalnych i komfortowych dróg autostradowych, ekspresowych, z pełnej sieci bezpiecznych dróg samorządowych i krajowych – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Via Carpatia to międzynarodowy szlak łączący północną i południową część Europy. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości. Droga ma zostać wybudowana w całości na przełomie 2025 i 2026 r.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 90 km Via Carpatii. Trwa realizacja odcinków o długości 310 km, a przetargi są w toku dla 127 km. Z kolei ponad 150 km jest na etapie przygotowawczym.

RIRM

drukuj