fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] B. Hutek: Fit for 55 będzie kosztował Unię Europejską 5 bilionów euro. To jest 5 razy tyle, ile ma kosztować plan odbudowy całej UE

Czekają nas takie wzrosty cen, że będzie to dla nas wszystkich szok. Jedna z najbardziej renomowanych uczelni ekonomicznych z Kopenhagi wyliczyła, że Fit for 55 będzie kosztował Unię Europejską 5 bilionów euro. To jest 5 razy tyle, ile ma kosztować plan odbudowy całej UE. Przyczynimy się do obniżenia temperatury na Ziemi o 0,004 stopnia. Wydać 5 bilionów euro, żeby uzyskać coś takiego? To jest nie do zaakceptowania. Będziemy się domagać, żeby nasz rząd to odrzucił – powiedział Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności” w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem w życie pakietu Fit for 55. Chodzi o zmniejszenie emisyjności dwutlenku węgla do 55 proc. do 2030 roku ze stanu z 1990 roku. Wejście pakietu w życie będzie oznaczało drastyczny wzrost cen energii. Do tematu odniósł się Bogusław Hutek.

– Jest to uderzenie w gospodarkę zarówno polską, jak i unijną. W szczególności narażony będzie przemysł motoryzacyjny. Od 2035 roku ma nie być sprzedawane żadne auto z silnikiem spalinowym bądź hybrydowym. Przełożenie tego na produkcję aut elektrycznych chociażby w samych Niemczech (jak wskazał niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych – IFO) będzie oznaczało utratę miejsc pracy przez około 215 tys. pracowników. Polska jest podwykonawcą w tej materii, więc pewnie najpierw zlikwidują miejsca pracy u nas. Będzie to zdecydowanie większa skala bezrobocia niż w innych krajach – wskazał gość Radia Maryja.

Kolejną gałęzią gospodarki, która straci na pakiecie Fit for 55, będzie przemysł energochłonny.

– Przemysł energochłonny już płaci bardzo duże kwoty za emisję, bo wynoszą one po 60 euro. Jeżeli to wzrośnie do 94 euro, jak zapowiadają w pakiecie Fit for 55 i będą wprowadzane dalsze ograniczenia, to produkcja zostanie przeniesiona do krajów, w których normy nie obowiązują. My tym samym stracimy kolejne miejsca pracy – mówił szef górniczej „Solidarności.

Straty zanotuje także przemysł górniczy i energetyczny.

– Mamy umowę społeczną, którą będziemy mogli wyrzucić do śmietnika, jeśli Fit for 55 wejdzie w życie. Jeśli do 2030 roku ma wejść zakaz palenia węglem, a my mamy podpisane funkcjonowanie kopalń do 2049 roku – jak nie będzie energetyki opartej na węglu, to nie będzie kopalń. Pakiet Fit for 55 może całkowicie uniemożliwić realizację umowy społecznej. Dokument będzie można tym samym wyrzucić do kosza – oznajmił Bogusław Hutek.

Negatywne skutki pakietu Fit for 55 odczuje każde gospodarstwo domowe.

– Czekają nas takie wzrosty cen, że będzie to dla nas wszystkich szok. Jedna z najbardziej renomowanych uczelni ekonomicznych z Kopenhagi wyliczyła, że Fit for 55 będzie kosztował Unię Europejską 5 bilionów euro. To jest 5 razy tyle, ile ma kosztować plan odbudowy całej UE. Przyczynimy się do obniżenia temperatury na Ziemi o 0,004 stopnia. Wydać 5 bilionów euro, żeby uzyskać coś takiego? To jest nie do zaakceptowania. Będziemy się domagać, żeby nasz rząd to odrzucił. Jeśli tak się nie stanie, to skończy się spokój nie tylko na Górnym Śląsku, ale we wszystkich rejonach Polski, w których działa przemysł energochłonny czy produkuje się samochody – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Bogusława Hutka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl