fot. PAP/Zbigniew Meissner

[TYLKO U NAS] B. Hutek: Na budowie wiatraków w Polsce będzie zarabiał Zachód

Ministrowie środowiska państw Unii Europejskiej wzięli udział w spotkaniu Rady ds. Środowiska. Według nieoficjalnych informacji Polska zrzekła się prawa weta. Rozmowy będą odbywać się tylko między unijnymi instytucjami. To sprzedanie suwerenności energetycznej państwa za srebrniki, które dostaniemy na budowę wiatraków, na których będzie zarabiał Zachód. Z jednego wydanego euro aż 90 eurocentów pójdzie do firm zachodnich – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Onet poinformował, że czeski koks płynie do Rosji za pośrednictwem polskiej spółki. Wszystko odbywa się pomimo trwającej wojny na Ukrainie. Odbiorą surowca jest firma należąca do oligarchów.

– Portal Onet czasami mija się z prawdą, ale jeżeli sytuacja z artykułu jest prawdziwa, to powinny zająć się tym odpowiednie służby. Koks służy do produkcji stali wysokogatunkowej. Płynie on do Rosji, żeby produkować broń, która wykorzystywana jest w wojnie z Ukrainą – wskazał Bogusław Hutek.

Autor artykułu sugeruje, że koks może pochodzić z węgla z polskich kopalń. W Czechach jest on przerabiany i wraca przez Polskę na Białoruś, a następnie do Rosji.

– W tekście wymieniono Jastrzębską Spółkę Węglową. Tutaj jednak nie ma jej winy. JSW podpisała kontrakt z czeską koksownią. Nie po stronie polskiej jest więc pilnowanie, gdzie dalej wędruje surowiec. Ona dostarcza węgiel do firmy, która nie jest objęta embargiem – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Odbyło się spotkanie Rady ds. Środowiska, w którym wzięli udział wszyscy ministrowie ochrony środowiska państw Unii Europejskiej. Przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” podał, że „z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska podpisała się pod dokumentem dotyczących ustaleń związanych z Fit for 55”.

– To są dla nas bardzo niekorzystne zapisy. Jeżeli okaże się prawdą, że polski minister złożył podpis pod dokumentem, to potwierdzi to, że nasz kraj zrzeknie się prawa weta. Rozmowy będą odbywać się więc tylko między unijnymi instytucjami. To sprzedanie suwerenności energetycznej państwa za srebrniki, które dostaniemy na budowę wiatraków, na których będzie zarabiał Zachód. Z jednego wydanego euro aż 90 eurocentów pójdzie do firm zachodnich – powiedział Bogusław Hutek.

– Nie będę się ekscytował, że węgiel „wrócił do łask”. Na razie obowiązuje umowa społeczna. Jak rząd chce rozmawiać o zwiększonym wydobyciu, to powinniśmy usiąść do stołu i skorygować umowę. Ona musi być notyfikowana, bo to jest gwarancja dla ludzi pracujących w górnictwie – dodał.

Cała rozmowa z Bogusławem Hutkiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl