PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] B. Hutek o zapewnieniach rządu ws. sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej: Dotrwaliśmy do Świąt. Oni myśleli, że dalej będą sobie pogrywać z górnikami w PGG. Tak się już nie da dłużej

Prezes Polskiej Grupy Górniczej mija się z prawdą. Nie powiem oficjalnie, że kłamie, ale mija się z prawdą. Umowa społeczna – zgodnie z zapisami – wchodzi w życie z dniem notyfikacji, więc niech nie opowiada dzisiaj bajek, że nie może podejmować decyzji kosztowych – mówił na antenie Radia Maryja Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” we wtorkowej audycji „Aktualności dnia”

Rozmowy płacowe z Polską Grupą Górniczą zakończyły się fiaskiem. „Solidarność” nie zamierza się jednak poddawać.

– Dzisiaj ogłosiliśmy pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, powołaliśmy sztab protestacyjno-strajkowy. Dzisiaj zaczęła strajkować kopalnia „Piast”, a reszta będzie się dołączać. Blokujemy na dobę wysyłkę węgla do elektrowni – poinformował gość „Aktualności dnia”.

Wyjaśnił, dlaczego blokada będzie trwała akurat 24 godziny.

– To jest ostrzeżenie dla rządzących, bo mamy informacje, że 28 grudnia przyjedzie na Śląsk pan wiceminister Piotr Pyzik. Jeśli nie przywiezie żadnych kompleksowych rozwiązań nie tylko dla PGG, ale dla górnictwa i nie powie, jak wygląda sytuacja, to od 4 stycznia będziemy blokowali już wysyłkę wszystkiego – wyjaśnił.

Zaznaczył, że blokada trwać będzie tylko dobę, gdyż górnicy nie chcą psuć Polakom – w tym swoim rodzinom – świąt Bożego Narodzenia, powodując przerwę w dostawach prądu.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala stwierdził, że PGG liczy na uruchomienie pomocy publicznej zgodnie z zawartą w maju umową społeczną i nie może podejmować decyzji kosztowych, które burzyłyby model proponowanego systemu wsparcia.

– Powiem brzydko: Pan Prezes mija się z prawdą. Nie powiem oficjalnie, że kłamie, ale mija się z prawdą. Umowa społeczna – zgodnie z zapisami – wchodzi w życie z dniem notyfikacji, więc niech nie opowiada dzisiaj bajek, że nie może – skrytykował postawę prezesa PGG Bogusław Hutek.

Tłumaczył, że PGG zatrudnia dodatkowych ludzi do wydobycia i dla nich znajdują się środki poza funduszem wynagrodzeń.

– Pan Prezes opowiada nam bajki, natomiast – tak jak mówiłem wcześniej w TV Trwam i Radiu Maryja – to jest krzyk rozpaczy z naszej strony, krzyk bezsilności wobec tego, co się dzieje. Rządzący razem z energetyką doprowadzili swoimi działaniami do tego stanu nie tylko Polską Grupę Górniczą, ale i inne spółki węglowe. Niech oni dzisiaj znajdą rozwiązanie. To nie my jesteśmy winni tej sytuacji – mówił.

Podkreślił, że związkowcy domagają się tylko uczciwej wypłaty dla górników, którzy po godzinach wydobywają węgiel, by ratować sektor energetyczny. Wskazał, że 2,5 mld zł strat, które poniosła PGG, nie jest spowodowane przez górników. Dodatkowo, zarówno prezes Tomasz Rogala, jak i wiceminister Artur Soboń zapewniali od września, że „coś się da”, lecz pracownicy PGG nie otrzymali należnej im zapłaty za dodatkową pracę.

– Dotrwaliśmy do Świąt. Oni myśleli, że dalej będą sobie pogrywać z górnikami w Polskiej Grupie Górniczej. Tak się już nie da dłużej – wskazał rozmówca Radia Maryja.

PGG odmawia podniesienia cen węgla, argumentując to tym, że zwiększy to dodatkowo ceny prądu. Bogusław Hutek proponuje zatem, by energetyka, która – jak stwierdził – „zarabia kokosy” na eksporcie energii elektrycznej za granicę, podzieliła się częścią zysków z sektorem górniczym. Jednak żadna ze stron nie wyraża woli, by podjąć takie działania. Zwrócił uwagę, że od szukania rozwiązań w takich sytuacjach są politycy.

– Przecież ja nie będę im podpowiadał, co zrobić! Bo jak ja podpowiadam, to mówią, że się tak nie da – powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest bardzo skomplikowana.

– Obawiam się, że to będzie za chwilę węzeł gordyjski – stwierdził.

Negatywnie ocenił skutki wszystkich dotychczasowych prób poradzenia sobie z problemami polskiego górnictwa.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl