fot. PAP/Wojtek Jargiło

Szef MON zainaugurował dobrowolną rekrutację do rocznej służby wojskowej

Ruszył nabór do dobrowolnej i rocznej służby wojskowej. Akcję rekrutacyjną zainaugurował dziś w Kraśniku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Nowy rodzaj służby w polskiej armii wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Rząd chce wzmocnić polskie siły zbrojne m.in. poprzez zwiększenie armii do 300 tys. żołnierzy.

Szef MON-u powiedział, że w tym roku przygotowano 15 tys. miejsc w ramach dobrowolnej służby wojskowej. W przyszłym roku liczba dostępnych miejsc ma się zwiększyć.

– Dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest szkolenie podstawowe trwające do 28 dni. Później odbywa się szkolenie specjalistyczne, które trwa do 11 miesięcy. Każdy ochotnik otrzyma uposażenie w wysokości 4 tys. 560 zł netto. Ponadto będzie on miał sposobność do tego, aby doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Kiedy ukończycie szkolenie, zachęcam do tego, żebyście przystąpili do zawodowego Wojska Polskiego, ponieważ będziecie mieli pierwszeństwo – powiedział min. Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej wziął także udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednocześnie dziś w trzydziestu dwóch polskich miastach odbywają się specjalne pikniki wojskowe. Jest to okazja do złożenia wniosku o powołanie do dobrowolnej służby wojskowej. Resort obrony w 70 miejscowościach uruchomił mobilne punkty rekrutacyjne.

RIRM

drukuj