fot. PAP/Mykola Kalyeniak

[TYLKO U NAS] Prof. P. Grochmalski: Siły rosyjskie utknęły na etapie operacji w Donbasie, gdzie doświadczyły szeregu spektakularnych porażek

Prezydent Wołodymyr Zełenski – jak nikt inny – zjednoczył Zachód i pokazał, że Ukraina jest państwem, które wybiera drogę suwerenności, niepodległości i wolności. Ten kraj udowodnił, że będzie stanowczo walczył przeciwko agresji Federacji Rosyjskiej – powiedział prof. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej (ASW), podczas programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Trwa wojna na Ukrainie wywołana przez Federację Rosyjską. Gość programu ocenił, że założenia agresora, które przyjął na początku konfliktu zbrojnego, są dalekie od rzeczywistości.

– Siły rosyjskie utknęły na etapie operacji w Donbasie, gdzie doświadczyły szeregu spektakularnych porażek. Przykładem jest słynna przeprawa przez rzekę Doniec, w wyniku której zmasakrowana została co najmniej jedna batalionowa grupa taktyczna Rosji. Stało się to dzięki skutecznym działaniom sił ukraińskich – przypomniał gość programu.

20 maja br. minęły trzy lata od momentu objęcia władzy na Ukrainie przez Wołodymyra Zełenskiego. Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego był to czas spektakularnej prezydentury.

– Ta prezydentura jest spektakularna z punktu widzenia Ukrainy, a także opinii międzynarodowej i pozycji ukraińskiego społeczeństwa. Prezydent Wołodymyr Zełenski – jak nikt inny – zjednoczył Zachód i pokazał, że Ukraina jest państwem, które wybiera drogę suwerenności, niepodległości i wolności. Ten kraj udowodnił, że będzie stanowczo walczył przeciwko agresji Federacji Rosyjskiej – podkreślił dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.

Gość programu „Polski punkt widzenia” pozytywnie ocenił walki wojsk ukraińskich, które pomimo mniejszej ilości amunicji i żołnierzy skutecznie odpierają siły agresora.

– Wojska ukraińskie skutecznie wypierają Rosjan w kontruderzeniu prowadzonym od Charkowa – dodał prof. Piotr Grochmalski.

Dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej nawiązał również do sprawy rosyjskiego żołnierza, który przyznał się przed ukraińskim sądem do zamordowania cywila.

– 21-letni Vadim Shishimarin stanął przed sądem za morderstwo niewinnego człowieka. Jest to spektakularny pierwszy proces, z którym mamy do czynienia. To pokazuje, że ludobójstwo, do jakiego dochodzi podczas tej wojny, spotka się z odpowiednią karą – wskazał gość programu.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że prezydent Rosji zamierza ingerować w decyzję rosyjskich dowódców wojskowych. W ocenie prof. Piotra Grochmalskiego jest to możliwy scenariusz.

– Od samego początku wojny, a nawet na etapie planowania tego ataku było widać rękę Władimira Putina. Co więcej, prezydent Rosji ingeruje w wojnę na poziomie taktycznym. Widzimy, że prezydent Federacji Rosyjskiej próbuje dyslokować formacje, które są na poziomie brygady lub batalionu (…). Władimir Putin chciał w pierwszej kolejności zdobyć Kijów, ponieważ liczył, że nowy rosyjski rząd stworzy akty prawne rozstrzygające kwestie wchłonięcia Ukrainy przez Federację Rosyjską – wyjaśnił dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl