fot. twitter.com/ipngovpl

„Opowiedziane” – historia oczami uczestników i świadków

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował działanie nowego portalu internetowego „Opowiedziane”. Znajdziemy na nim unikatowe wspomnienia świadków historii.

Czy historia opowiedziana przez syna rotmistrza Witolda Pileckiego może być ciekawsza od czytania podręcznika lub przebieg Powstania Warszawskiego z  perspektywy gen. Janusza Brochowicza-Lewińskiego, żołnierza Batalionu AK „Parasol”? Historia mówiona, zwłaszcza przez jej świadków zawsze ma tzw. wartość dodaną.

– Niektórzy mówią, że historia mówiona jest taką historią, która nigdy się nie kończy. Rzeczywiście coś w tym jest, bo do każdej opowieści można dodać kolejną opowieść i trochę to na tym właśnie polega – wyjaśnił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Taką propozycję daje nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej opowiedziane.ipn.gov.pl

Portal to nagrane wspomnienia i relacje 72 osób z lat okupacji niemieckiej i sowieckiej podczas II wojny światowej oraz okresu PRL-u. Na stronie dostępna jest też wyszukiwarka haseł, specjalne tagi, archiwalne dokumenty i zdjęcia, a także różne bloki tematyczne.

– Przygotowaliśmy kilka bloków o Kresach, o wojennym dzieciństwie i o opozycji antykomunistycznej – powiedział Konrad Starczewski, naczelnik wydziału notacji i opracowań multimedialnych Biura Edukacji Narodowej IPN.

Aktualna liczba nagrań to zaledwie urywek tego, co ma w zanadrzu Instytut Pamięci Narodowej. W zasobie instytutu jest ponad 2300 wspomnień. Jednocześnie na portalu w zakładce „opowiedz nam” można zgłaszać kolejne osoby do nagrań.  Świadków historii, której szczegółów często nie znamy, a nikt tak jej nie pamięta, jak naoczni świadkowie.

https://twitter.com/KarolDarmoros/status/1402197030169104387

 

TV Trwam News

drukuj